Bursa Mimar ve Mühendisler Odası’nın düzenlediği çalışma toplantısına katılan Akar’a, Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri eşlik etti. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Yıldırım Bayezid Salonu’nda düzenlenen çalışma toplantısına katılan Akar,"Türkiye’nin Güvenliği; Risk, Tehdit ve Tehlikeler" konulu bir sunum yaptı.

"İyiyken herkes dost, savaşta 2 dostunuz varsa öpüp başınıza koyun"

Sanayi devriminin geride kaldığını söyleyen Akar, "Bu dijital devrimde ne yapıp edip, bizim taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Yarışta bir yere gelmemiz gerekiyor. Gençlerin, yaşlıların, ihtiyarların, kadınların, kızların, askerlerin, memurların ve aklınıza gelebilecek herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Savunma sanayi çok önemli. Neden mi? Çünkü parasını verdiğiniz halde alamadığınız tek şeyde ondan. Barış zamanında gelip giden herkes dostunuz. Ama kriz zamanında bu 3’e 5’e düşüyor. Eğer savaş çıktığında samimi 2 dostunuz varsa, 1974’teki Kıbrıs harekatında Libya ve Pakistan gibi 2 dostunuz varsa öpüp de başınıza koyun. Çünkü tek başınıza kalıyorsunuz. Yakın tarihte 2011 yılında İHA’lar için anlaşma yaptık. Paralarını verdik. Sözleşmeyi yaptık. Ama adamlar vermedi. Yani bizim savunma sanayisinde maceraya asla tahammülümüz yok. Şuan yüzde 80’lere gelen millilik ve yerlilik oranımız var. Ama geri kalan yüzde 20 ise çok daha çetin ve daha çok mücadele gerektiriyor. Bu bilinçle hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

Bir Hayvan Icin Dunyayi Ayaga Kaldiranlar Niye Sessiz1

"Söz dinleyen değil, sözü dinlenen ülke haline geldik"

Uluslararası ortamda Türkiye’nin özne haline geldiğini dile getiren Akar, "Seven var, sevmeyen var. Ama Türkiye artık bir öznedir. 3 kıtada etki ve ilgi alanımız var. Bütün dünyadaki olanları da yakından takip edip ilgileniyoruz. Biz eskiden olduğu gibi kafamızı kuma sokup bekleyemeyiz. Artık söz dinleyen bir ülke değil, sözü dinlenen bir ülke haline geldik. Denizlerimizde ve semalarımızda, başta Kıbrıs olmak üzere yapılması gereken ne varsa yaparız. Ölürsek şehit, kalırsak gazi, hiç hakkımızı, hiç bir hukukumuzu çiğnetmedik, çiğnetmeyeceğiz. Hiç bir oldu bittiye de müsade etmedik" diye konuştu.

"Gazze’de yaşananlar, namussuzluk, şerefsizlik, seviyesizlik"

Gazze’deki katliama sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Akar,"Bu bir savaş değil. Yani Gazze Savaşı demeyin. Filistin-İsrail savaşı demeyin. Bu bir katliam. İsrail katliamı,Gazze katliamı,İsrail soykırımı,Gazze soykırımı. Bu bir alçaklık, bu bir namussuzluk, bu bir şerefsizlik, bu bir seviyesizlik. Bu insanlık dışı bir şey. Burada savaş yok. Savaş iki ordu arasında olur. Bunlarda tank, top, tüfek en son otelde nükleer silah da çıktı İsrail’de. Karşıda Gazze’de ne var? Sapan taşı var. Utanmaz, ahlaksızlar, seviyesizler, bebek katilleri. Bu vicdansızlar, bu ahlaksızlar kaybedecekler. Buna inanın. Bunlar kaybedecekler. Bunlar her gün bir şeylerini kaybediyorlar ve Allah’ın izniyle sizlerin de milletimizin yardımı ve desteğiyle de bir gün gelecek her şeylerini kaybedecekler" diye konuştu.


 

Kaynak: İHA