Arz talep dengesi ile döviz kurlarındaki hareketlilik petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkilemeye devam ediyor. Petrol fiyatları güçlü seyrini sürdürürken son olarak ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs 12 aylık brent petrol tahminini 93 dolardan 100 dolara çıkardı. Brent petrolün varil fiyatı 95 dolara dayanırken Enerji Piyasaları Uzmanı Ali Arif Aktürk, yılsonunda benzinin litre fiyatının 50 lirayı geçeceğini söyledi.

Enerji Piyasaları Uzmanı Ali Arif Aktürk, petrol piyasasında yaşanan son gelişmeleri Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a değerlendirdi. Petrol fiyatlarının artmasının gerekçelerini aktaran Aktürk, “Günlük arz talep dengesi petrol fiyatlarını etkiliyor. Önemli olan vadeli piyasaların bir lokomotif gibi petrol fiyatını etkilemesi. Şu anda Rusya ve Suudi Arabistan OPEC’in kota kararlarına harfiyen uyuyor. Özellikle Rusya şimdiye kadar OPEC üyesi olmamakla birlikte OPEC'le birlikte davranıyordu ama her zaman bu kadar riayet etmiyordu. Şimdi o da bu kota kısıtlarına uyuyor. Bunun psikolojik nedeni var. Ama esas önemlisi vadeli piyasaların spot piyasayı etkilemesi. Geçenlerde Goldman Sachs bir rapor yayımladı. Rapora göre; 2024 yılının ilk çeyreğinde brent petrolün 107 dolar olması bekleniyor. JP Morgan da benzer durumda. Bu tür bankalar emtia piyasalarında spekülatif davranıyorlar. OPEC’in her ay yayınladığı rapora baktığımızda ise ‘net long pozisyonları’ fiyatın trendini gösterir. Net long pozisyonları açıktan alış demek. Yani vadeli piyasa oyuncuları açıktan alıyor. Bu da ‘petrol fiyatları yükselme trendine girecek’ demek. Şu anda spekülatif hareketle bunu yukarı doğru çekmeye çalışıyorlar. Goldman Sachs’ın ‘Brent petrol 107 dolar olacak’ demesi pozisyonun yukarı doğru işaret ediyor. Bu spotu yukarı çekecek” diye konuştu.

Petrol fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyleyen Aktürk, “Literatürde şöyle bir ifade vardır: Her 500 bin varillik kesintinin petrol fiyatlarına 2 dolar etkisi olur. Bu lokasyona göre değişir. Bunları üst üste koyduğumuzda petrol fiyatları 2024’ün ilk çeyreğine kadar 100 doları geçecek” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarının 2024 yılının aynı döneminde ise yeniden 80 dolar bandına doğru gerileyeceğine ilişkin beklentisini paylaşan Aktürk, “Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım 2024’te seçimler var. Amerikan seçmeni petrol ve akaryakıt fiyatlarına karşı çok hassas. Biden adayı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum ama Demokrat Parti seçimi kazanmak için petrol ve akaryakıt fiyatlarının daha fazla artmasını istemeyecektir. Bu nedenle kendi stoklarını tüm dünyadaki özellikle gelişmiş ülkelerde 90 ya da 120 günlük stratejik stoklar vardır. Onları kullanıma açarsa, ki ben Amerikan seçimlerine doğru, özellikle 2024’ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde bekliyorum, petrol fiyatları gevşer. Önümüzdeki yıl bu zamanlarda brent petrolün 80-85 dolar bandına doğru yumuşamasını bekliyorum” dedi.

Editör: Nejla KOÇ