Türk yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan asma yaprağı, üzümün kendisinden daha fazla ilgi görüyor.

 Tek Tek Toplanıp Özenle İstifleniyor

Gencinden Yaşlısına Başkan Kalaycı Sevgisi Gencinden Yaşlısına Başkan Kalaycı Sevgisi

Karaman’a özgü ince, narin ve kendine has aroması ile damaklarda farklı bir tat bırakan asma bağ yaprağının hasadı başladı. Karaman lezzetlerinden olan ve sofraların vazgeçilmezi haline gelen sarmanın ana malzemesi üzüm yaprağı, Karaman ve Konya Aladağ bölgesindeki kadınlar tarafından tek tek özenle toplanarak hasat ediliyor.

Uzumden Daha Cok Ilgi Goruyor1Kadınlı erkekli çiftçiler, sabahın erken saatlerinde başladıkları hasat işinde, üzüm yapraklarını tek tek toplayarak özenle istifliyor. Toplanan bağ yaprakları, semt pazarlarına götürülerek alan ev kadınları tarafından salamura yapılmak üzere haşlanarak bidonlara basılıyor. Karaman’ın eşsiz lezzetlerinden biri olan sarmanın mimarı asma bağ yaprağı, sadece yerel mutfağın değil, Türk mutfağının da vazgeçilmezlerinden biri olarak biliniyor.

Ekonomiye Katkı

Bu özel yaprağın toplanma süreci, aynı zamanda kırsalda yaşayan köylülerin ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor. Çiftçilerin büyük emek harcayarak gerçekleştirdiği bu hasat, kırsalda yaşamın tarımsal üretimindeki önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Kadınların titizlikle yürüttüğü bu hasat süreci, yerel ekonomiye de canlılık katıyor.

Uzumden Daha Cok Ilgi Goruyor2

Yaprak hasadı bölgelerine göre değişiklik gösterse de Karaman’da ilk hasatlar yapılmaya başlandı. Bir sezonda en fazla 3 veya 4 defa mahsul alınabiliyor. Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, bu hasadın yerel ekonomi ve tarımsal üretim için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kaynak: RÜZGAR RAMAZAN YEL