Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sudan ucuz diye çok söylendik yıllarca. Oysa su çoook kıymetliymiş, yokluğunda anlaşılıyor kıymeti. Su hayattır, berekettir, Değerini bilelim, israf etmeyelim. Ülkemiz ve dünyamızın geleceği ve daha sürdürülebilir bir yaşam, verimli su yönetimi ile mümkün. Artık farkındalığı eyleme dönüştürme zamanı. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras, temiz su kaynaklarımızdır. Unutmayalım su varsa yaşam vardır. Küresel su sorununa karşı su kaynaklarımızın iyi yönetimini ve sürdürülebilirliğini sağlamak en öncelikli görevimiz. Gelecekte oluşabilecek risklere karşı bugünden önlemimizi alalım, suyumuzu verimli kullanalım."

Karaman’da Barajlarda Ne Kadar Su Kaldı?

"Karaman’da bu yıl kurak geçiyor, Mart ayının sonuna doğru geldik. İnşallah beklediğimiz Nisan ve Mayısta beklediğimiz yağışlarla üreticilerimizin tarımsal sulamada kullanacağı yeraltı sularının artacağı umudundayız. Sulama sezonunun yaklaştığı şu günlerde barajlarımızın hacmine baktığımızda Gödet barajı hariç barajlarımızda su yok diyecek kadar az.

Gödet 70 Milyon metreküp

İbrala 7 Milyon metreküp

Ayrancı 7 Milyon Metreküp

Oysa su çoook kıymetliymiş...

Karaman'da Çiftçiler Yağmur Duası İçin Bir Araya Geldi Karaman'da Çiftçiler Yağmur Duası İçin Bir Araya Geldi

Sonuç olarak özetle, su hepimizi etkiliyor ve ilgilendiriyor. Bu nedenle herkes su konusunda dikkatli davranmalı ve müsrif olmamalıdır. Gerek sulama suyu olarak kullanımda, gerekse evde ve sanayi tüketiminde hepimiz su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için üzerimize düşeni yapmalıyız. Sudan ucuz’ diye çok söylendik yıllarca. Oysa su çoook kıymetliymiş, yokluğunda anlaşılıyor kıymeti.Su hayattır, berekettir, Değerini bilelim, israf etmeyelim. Yaşam kaynağımız olan suyumuzun gelecek nesillerimize miras olarak bırakılması temennisiyle 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyorum.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: R. Rüzgar Yel