Kazımkarabekir ilçesinin Sinci köyünde hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan İzzet Berk (69), eşi Dudu Berk'in (63) 5 Ekim 2022 tarihinde köydeki evlerinin önünde çoban köpeğinin saldırısına uğraması sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Kopek Saldirisinda Esini Kaybeden Karamanli Adam Konustu1

"Ağır cezalar getirilsin"
Köy mezarlığına giderek eşine dua eden İzzet Berk, yaşananları hala unutamadığını anlattı. Gözyaşlarını tutamayan İzzet Berk, “2 yıldır yalnız kaldım. O benim elim ayağımdı“ dedi. Berk, saldırı amaçlı köpek besleyenlere en ağır cezaların verilmesini isteyerek, “Bu tür eğitilmiş köpeklerin silahtan farkı yok. Eğer bunun cezası yoksa bu millet silah taşımaz, canı sıkıldığında gider köpeği üzerine salar ve adamı öldürtür. Çıkacak yasada cezalar ağır olması lazım. Köpek besleyen ve taşıyan vatandaşlar kesinlikle köpeğine sahip çıkacak. Eğer dışarıda gezdiriyorsa tüm önlemlerini alarak tasmasını takacak. Bakmıyorsa da taşımayacak ve beslemeyecek. Devletimiz başıboş köpekler için hayvan barınakları yaparak bu hayvanları kısırlaştırsın. Kesinlikle üretilmesine izin vermesin. Ben bunları isterim“ diye konuştu.

Damakları Tatlandıran İkram Damakları Tatlandıran İkram

Kopek Saldirisinda Esini Kaybeden Karamanli Adam Konustu2

"Köylerdeki çoban köpekleri için de tedbir alınsın"
Köylerdeki çoban köpekleri için de tedbirler alınmasını isteyen İzzet Berk, “Koyun köpeklerinin de koyun sürüsüyle köye giderken de, gelirken de bağlanması lazım. Herkesin çocuğu var. Her koyun sürüsünde neredeyse 10 köpek var. Bunlar bir çocuğa saldırsa parçalar ve öldürür. Ben de koyun çobanlığı yaptım. Benim de de köpekler vardı, kimsenin canını yakmadım“ dedi.

Kopek Saldirisinda Esini Kaybeden Karamanli Adam Konustu3

Kaynak: İHA