“Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız” diyen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarını yakından takip ettiğini söyleyenin aksine ilgi alanıma girmiyor diyenlerin de olduğu röportajda vatandaşlardan kamera önü ve arkası ilginç cevaplar aldık.

Karaman Belediyesinden emekli olduğunu söyleyen Mehmet isimli bir vatandaş: “Hastanelerimizin temizliğine devlet olarak dikkat edilirse, bu gibi virüslerin önüne kolayca geçilir. Temizlik her zaman iyidir ve kurtarıcıdır.” dediği röportaj sonrası yolumuzun kesiştiği bir başka vatandaş ise gündeminde eris varyantının olmadığını şu sözlerle ifade etti: “Eris varyantı ile ilgili bilgim yok. Pandemi zamanında virüse yakalanmamıştım. Covid döneminde virüse zaten dünyanın yüzde 80’i yakalanmıştır. O dönemde de aşılarımızı olduk.“ dedi.

“Aşı Olduğuma Pişmanım”

“Aşılar sadece bizlere yapıldı, kendileri aşı yaptırmadı” diyen Kerim Gün: “Aşı yaptırdıktan sonra sağlam olan bizler sorunlar yaşamaya başladık. Hafıza kaybından, ayaklarımda problemlere varana kadar birçok sağlık sorunu yaşadım. Ben yeni çıkan varyanta da inanmıyorum. Daha önce de virüse yakalanmadım.“ dedi.

Bize bir şey olmaz diyen bir başka vatandaş ise eriş varyantıyla ilgili düşüncesini: “Allah var, keder yok.” diyerek paylaştı.

“Biraz da olsa virüse karşı endişelerim var.” diyen Beyza Gül Kutbay ise “Yeni varyantın da Çin’den geldiğini düşünüyorum. Covid aşısı olmama rağmen virüse yakalandım ve süreç gerçekten kötü geçti. Astım ve bronşit hastalığım olduğu için daha çabuk hastalanıyorum. Bu nedenle ekstra dikkat ediyorum.” dedi.

“Kapanma Olacağını Düşünmüyorum”

Bir pandemi daha yaşanmayacağını düşünen Recep Kafes ise: “Eskiden olduğu gibi bir kapanma olacağını düşünmüyorum. Bence bir pandemi daha yaşanmaz. Çünkü herkes bağışıklık kazandı ve yeni çıkan varyanta karşı güçlü durumda. Yeni çıkan varyanta karşı bilim kurulumuz gerekli önlemleri alır ve sıkıntıyı çözer.” dedi.

İsimler Belirlendi İsimler Belirlendi

“Yeni varyanta karşı dikkatli olmamız gerek.” diyerek sözlerine başlayan Elif Çakırcan ise “Eris” varyantı ile ilgili düşüncelerini şu cümleler ile tanımladı: “Allah sonumuzu hayır etsin. Ben daha önce aşı da oldum. Ama virüse yakalanmadım. Belki de aşıdan öleceğiz, orasını bilmiyoruz. Şu an belki aramızda bile yeni varyant var, hiç bilemeyiz.”

“Corona Gibi Olacaksa İşimiz Var”

 Emekli öğretmen olduğunu söyleyen Seher Ünal: “Yeni varyant corona gibi Türkiye'ye yayılacaksa işimiz var demektir. Ben bu virüsü ilk defa duyduğum için pek bir bilgim yok. Bu konuda da pek yorum yapamam ama eğer korona virüs gibi olursa 65 yaş yine evleri kapanır.” dedi.

Bilim adamlarına güvendiğini söyleyen Mehmet Güner: “Bilim adamlarımız gerekeni yapacaktır. Gereken tedbirler alındıktan sonra inşallah bir sıkıntı olmaz.” dedi.

 “Salgınlar şekil değiştirerek hâlen devam ediyor.” diyen Mehmet Çoban: “İnşallah öldürücü bir etkisi olmaz bu virüsün. Her zaman aşı olmakta bence tehlikeli. Daha önce de aşı olmuştum ve olduğuma da pişmanım, yani aslında olmamak lazım. Tamam, bazı insanlarda gerçekten işe yarıyor ama bazı insanlarda da yan etkisi olduğu söyleniyor. Coronanın ilk zamanlarında insanların üzerinde çok kötü sonuçlar oldu. MRNA genetik bir aşı olduğu için kanseri tetiklediğini, kalp rahatsızlıklarına sebep olduğunu düşünüyorum. Birçok arkadaşımda bu aşıdan sonra çok zarar gördü.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi