Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" kapsamında seminer, bilgi şöleni, forum gibi türlerde fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarına yönelik bilimsel toplantılar gerçekleştiriliyor.

Program kapsamında İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencileri “Karamanlı Öğrenciler Paşasını Ne Kadar Tanıyor?” isimli etkinlikte Kazım Karabekir Paşa panelini gerçekleştirdi.

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, Millî Eğitim Şube Müdürü Aziz Demir, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sınav Tarihi Belli Oldu Sınav Tarihi Belli Oldu

Tarih Öğretmeni Hüseyin Ertaş, Coğrafya Öğretmeni Mehtap Doğan Can, Felsefe Öğretmeni Mustafa Türkoğlu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yasemin Akça’nın danışmanlığında hazırlanan ve İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencilerinden Neslihan Avcı’nın modetörlüğünde gerçekleşen panelde, Şerife Rana Kayabaş, Kazım Karabekir Paşa’nın askeri hayatını, Hilal Deliçay, siyasi hayatını, Ezgi Sümeyye Duran, eğitime bakışını ve Münevver Keskince ise ekonomi anlayışını misafirlerle paylaştı.

Program sonunda panel değerlendirmesini İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç yaptı. Panelin tanımını yaparak konuşmasına başlayan Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, Kazım Karabekir Paşa’nın Karaman için bir önemli bir değer olduğunun altını çizdi. Kılınç, “Öğrencilerimiz bugün Kazım Karabekir Paşa’mızın askeri, siyasi ve eğitim hayatını anlatırken ekonomiye bakış açısını değerlendirdiler. Tarihimize yön vermiş devlet büyüklerimizin hayatlarını öğrenmeniz hayatınıza önemli katkılar sağlayacaktır. Sizden isteğimiz geleceğe hazırlanırken sadece akademik alanda değil, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda da kendinizi geliştirmeniz. Panelde görev alan öğrencilerimizi tebrik ediyor, programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

"Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" öğrencilerde bilimsel toplantılar yoluyla bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika vb. alanlarda farkındalığın oluşturulması ve bilimsel düşünme, araştırma yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme, sunum yapma gibi akademik alanlara yönelik çalışmalara altyapı oluşturabilecek becerilerin geliştirilmesi amaçlanmakta.

Kaynak: R. Rüzgar Yel