Ürün kiralamanın Türkiye'de popülerlik kazanmasının arkasında, özellikle telefon ve giyilebilir cihazlar gibi teknolojik ürünler yer alıyor. Elektronik atık miktarının dünya genelinde artış gösterdiği ve bu atıkların azaltılmasının, kullanım sürelerini uzatmakla mümkün olduğu biliniyor. YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Kiralabunu gibi şirketler, paylaşım ekonomisi modeliyle kullanıcılara hizmet vererek elektronik atık problemine çözüm sunmayı amaçlıyor. Elif Kapıcı, kiralama alanında telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve giyilebilir teknolojik cihazların yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor ve yaz aylarında ise koşu bandı, scooter, oyun konsolu gibi mevsimlik ürünlerin kiralama talebinin arttığını ifade etti.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu teknoloji meraklıları

Kısa süreli ihtiyaçların kullanıcıların ürün kiralamalarında önemli bir etken olduğunu belirten Kiralabunu Kurucu Ortağı Elif Kapıcı, kullanıcıların önemli bir kısmının son teknolojiyi takip etmek isteyen bireylerden oluştuğunu ifade etti. Bazı tüketicilerin ürünü satın almadan önce deneyimlemek için kiralama yaptığını belirten Kapıcı şöyle devam etti;

Threads Türkiye’de Kapatılıyor mu? Threads Türkiye’de Kapatılıyor mu?

“Kiralama süreleri genellikle 1 aydan başlayarak 18 aya kadar değişebiliyor. Kısa süreli ihtiyaçlar da kiralamak için önemli bir motivasyon kaynağı. Örneğin, yaz döneminde koşu bandı ya da bir seyahate çıkarken aksiyon kamerası gibi özel eşyaları kiralamak satın almaya kıyasla çok daha mantıklı. Kiralabunu ile geniş ürün seçeneği ve hizmet içeriği ile çok kısa sürede binlerce aboneye ulaşarak bu alanda bir pazar oluşturduk ve liderliğimizi sürdürmekteyiz.”

5 bin adet ürün e-atık olmaktan kurtarıldı

Elektronik atıkları azaltmanın tek yolu ürünlerin kullanım ömrünü uzatmak olduğunu söyleyen Kapıcı son olarak “Operasyonlarımızın başladığı 2020 yılından bu yana yaklaşık 40 bin kullanıcı elektronik cihazlarını kiraladı. Bu sayede 5 bin adete yakın ürün e-atık olmaktan kurtarıldı. 15 tona yakın da atığın önüne geçmiş olduk. Dünyamız artık sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarına ihtiyaç duyuyor. Tüketici topluluğunun önemli bir kısmını oluşturan Z jenerasyonu bu konuya büyük önem veriyor. Elektronik atık dünyada en hızlı büyüyen atık grubu. Bu anlamda ihtiyaç duyduğumuz ürünleri kullanırken sürdürülebilir yöntemleri önceliklemek durumundayız” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA