TRT Çalışanları Devlet Memuru mu? TRT Çalışanları Devlet Memuru mu?

Çöl tozunun ülkemizde yayılması ile birlikte sosyal medyada kullanıcılar çöl tozu hangi illerde etkili sorusunu araştırıyor. Meteoroloji, 35 il için "sarı" kodlu uyarıda bulundu. Rüzgar ile birlikte gelen toz, Yunanistan’ın başkenti Atina’yı turuncu renge boyarken uzmanlar, tozun birkaç gün daha Türkiye’yi etkilemeye devam edeceğini belirtti. Peki Çöl Tozu Hangi İllerde Etkili? Detaylar…

Meteorolojiden 'Çöl Tozu' uyarısı İhlas Haber Ajansı

Çöl Tozu Nedir?

Toz taşınımı, atmosferdeki toz partiküllerinin hareket ettiği veya taşındığı bir süreçtir. Bu partiküller genellikle rüzgar, termal hareketler, fırtınalar veya insan etkisiyle atmosferde taşınabilirler. Toz taşınımı genellikle çöllerden veya kuru arazilerden kaynaklanan toz fırtınalarıyla ilişkilidir, ancak insan faaliyetleri, örneğin sanayi, tarım veya araç trafiği gibi etkenler de toz taşınımına katkıda bulunabilir. Çöl tozları olarak bilinen mineral toz partiküllerinin atmosferde belirgin bir şekilde bulunmasının ana nedenleri arasında kuraklık ve çölleşme yer almaktadır.

Atina'da Sahra'dan gelen çöl tozu gökyüzünü turuncuya boyadı - İhlas Haber  Ajansı

Çöl Tozu Hangi İllerde Etkili?

Yarın İç Anadolu'da etkili olacak; Kastamonu, Konya, Ankara... Özellikle Ankara'da yüksek basınç etkisini göreceğiz yarın. Yarından sonra İstanbul'dan Doğu'ya doğru hareket edecek bu toz. Daha çok Kastamonu, Batı Karadeniz, Ankara ve Konya civarında etkili olacak. Kırmızılığı biraz daha koyu renkte görebileceğiz İç Anadolu civarında.

Kaynak: R. Rüzgar Yel