Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde, siber dolandırıcılık vakaları giderek artarken, Gaziantep'teki son olay dikkat çekici bir örneğini oluşturdu. Şehirde bir tanıtım ajansında çalışan Murat Özkoyuncu, kredi kartı yenileme sözüyle kendisine ulaşan, kendi bankasının telefon numarasına oldukça benzer bir numaradan arandı.

Alacak Verecek Kavgası İki Ortaktan Birini Canından Etti Alacak Verecek Kavgası İki Ortaktan Birini Canından Etti

Gelen SMS ile hayatının şokunu yaşadı

Görüşme esnasında banka görevlisi gibi davranıp kişisel bilgilerini de aktaran dolandırıcılar yüzünden Murat Özkoyuncu, hiç şüphelenmedi ve yönlendirildiği işlemleri adım adım gerçekleştirdi. Ancak telefonuna 99 bin 999 TL'lik bir transferi onaylaması gerektiğini belirten bir SMS onay kodu alınca gerçek durumu anladı. Özkoyuncu, kendisinden istenen onay kodunu vermekte direnince, dolandırıcılar panikleyip telefonu kapattı. Bu sayede, tanıtım ajansı çalışanı, büyük bir maddi kayıptan son anda kurtulmuş oldu.

“Her işlemi bir banka profesyonelliğinde yaptılar”

Olay sonrası yaşadıklarını anlatan ve benzer durumlar için vatandaşlara uyarıda bulunan Murat Özkoyuncu, “Ülkemizde bulunan büyük bir bankanın ismini kullanarak beni aradılar. Kişisel bilgilerime de erişmişler. Ticari kredi kartımı yenileyeceklerini söylediler. Beni arayan numara da bankların kullandığı 0850 ile başlıyordu. Görüşme sırasında işlemler için mobil bankacılık şifresini tuşlamamı istediler. Ben şifremi tuşladım daha sonrasında sistemsel hata var diyerek müşteri numaramı istediler. Ben de müşteri numaramı bilmediğim belirttim. Cep şubeden girip söylememi istediler ve ben de söyledim. Ardından da telefonuma dijital onay gönderdiler ve ben de o sırada kalabalık bir ortamda olduğum için çok irdelemeyerek onayladım ve internet bankacılığıma giriş yaptılar. Sonrasında da kredi kartım için 100 bin liralık limit onayı kaldığını ifade ederek gönderilen SMS’teki kodu söylememi istediler. Ben de gelen mesajı okuduğumda 99 bin 999 liralık transfer onayı için şifre yazıyordu ve onlar da ısrarla bu şifreyi vermemi istedi. Ben de bu şifreyi paylaşmayınca biraz panik yaptılar. Sonrasında da biraz ısrar ettiler ama ben şifreyi paylaşmayınca da telefonu yüzüme kapattılar. Sonrasında bankamı arayarak görüştüm ve böyle bir işlemi kendilerinin yapmadığını ve hesaplarımı güvenlik gerekçesiyle askıya aldıklarını söylediler” dedi.

“Biz dolandırılmaktan kıl payı kurtulduk, vatandaşlar dikkatli olsun”

Diğer vatandaşlara da uyarıda bulunan Özkoyuncu, “Biz 100 bin lira dolandırılmaktan kıl payı kurtulduk. Ben buradan vatandaşlara da uyarıda bulunmak istiyorum. Kredi kartı yenileme gibi bahanelerle aramalara kanmasınlar. İşin ilginç tarafı da bu şahısların kişisel bilgilerimizi de ele geçirmiş olması. O yüzden lütfen vatandaşlarımız bu şahıslara, banka gibi aramalara kanıp şifre paylaşımı yapmasınlar” diye konuştu.

Kaynak: İHA