Ulusal (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 03.04.2021 - 00:15, Güncelleme: 03.04.2021 - 00:15

Süre 30 Güne Düştü

 

Süre 30 Güne Düştü

Bilirkişilerin rapor teslim süreleri 110 günden 30 güne düştü.
Adalet Bakanlığının Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında bilirkişilik hizmetlerinin dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlık nitelikleri ile düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla başlattığı çalışmaların etkin bir şekilde sürdürüldüğü ifade edildi. Bu çalışmalar sayesinde bilirkişilerin hazırladığı raporların teslim süreleri 110 günden 30 güne düştü. Yargısal süreçlerde bilirkişi raporlarından kaynaklı yaşanan gecikmelerin de önüne geçildiği belirtildi. “Bilirkişilik sisteminin işlerliği arttırılacak” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planında yer alan “Bilirkişilik Sisteminin Kalitesinin Artırılması ve Öngörülebilirliğinin Sağlanması” hedefi, bilirkişilik sisteminin işlerliğinin arttırılmasına yönelik olumlu adımlar içeriyor. Çözümü uzmanlık gerektiren konularda başvurulan bilirkişilik müessesesi ile ilgili olarak İnsan Hakları Eylem Planında da, mevzuat ve uygulamadan kaynaklı sorunlarına denetim ve performans odaklı bir yaklaşımla çözüm bulunmasına yönelik adımlar yer alıyor. Buna göre, puanlama esaslı bilirkişi performans sistemi getirilecek. Raporlarıyla yargılama sürecine ve hedef süre uygulamasına olumlu katkıda bulananlara puan verilecek. Belirli bir puanın üzerinde performans gösterenlerin başarılarının sicillerine işlenmesi ve adlarının güncellenen listelerde yer alması sağlanacak. Ayrıca kanun yolu incelemesinde tespit edilen yetersiz ve hatalı rapor yazan bilirkişilerin puanları kırılacak. Mutat olarak yapılacak genel değerlendirmelerde performans puanı düşük olan bilirkişiler de listelerden çıkarılacak.  
Bilirkişilerin rapor teslim süreleri 110 günden 30 güne düştü.

Adalet Bakanlığının Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında bilirkişilik hizmetlerinin dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlık nitelikleri ile düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla başlattığı çalışmaların etkin bir şekilde sürdürüldüğü ifade edildi. Bu çalışmalar sayesinde bilirkişilerin hazırladığı raporların teslim süreleri 110 günden 30 güne düştü. Yargısal süreçlerde bilirkişi raporlarından kaynaklı yaşanan gecikmelerin de önüne geçildiği belirtildi.

Bilirkişilik sisteminin işlerliği arttırılacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planında yer alan “Bilirkişilik Sisteminin Kalitesinin Artırılması ve Öngörülebilirliğinin Sağlanması” hedefi, bilirkişilik sisteminin işlerliğinin arttırılmasına yönelik olumlu adımlar içeriyor. Çözümü uzmanlık gerektiren konularda başvurulan bilirkişilik müessesesi ile ilgili olarak İnsan Hakları Eylem Planında da, mevzuat ve uygulamadan kaynaklı sorunlarına denetim ve performans odaklı bir yaklaşımla çözüm bulunmasına yönelik adımlar yer alıyor. Buna göre, puanlama esaslı bilirkişi performans sistemi getirilecek. Raporlarıyla yargılama sürecine ve hedef süre uygulamasına olumlu katkıda bulananlara puan verilecek. Belirli bir puanın üzerinde performans gösterenlerin başarılarının sicillerine işlenmesi ve adlarının güncellenen listelerde yer alması sağlanacak. Ayrıca kanun yolu incelemesinde tespit edilen yetersiz ve hatalı rapor yazan bilirkişilerin puanları kırılacak. Mutat olarak yapılacak genel değerlendirmelerde performans puanı düşük olan bilirkişiler de listelerden çıkarılacak.

 

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.