9 yaşındaki kızı Dilda Ece’yi Seyhan ilçesine bağlı 2000 Evler Mahallesi’nde bulunan özel bir okula kaydettiren Nazan Akça Subaşı iddiaya göre okul yönetimince ders kitapları için özel bir kitapçıya yönlendirildi. Kitaplar için 15 bin TL ödeyen Subaşı kendi araştırmasıyla kitapların değerinin 2 bin lira olduğunu öğrenince konuyu yargıya taşırken Milli Eğitim Bakanlığı okul hakkında soruşturma başlattı. 

Kitapları internet ya da bir başka kitapevinden almak isteyen Subaşı, okul yönetiminden liste istedi ancak idare iddiaya göre bu teklifi reddederek, ‘Kitapları almazsanız kızınız sınavlara giremez. Kitaplarda online sınav şifresi var’ cevabını aldı.

Kitapları okul tarafından yönlendirilen kitapçıdan alan Subaşı yayın evini internette araştırınca bir şok daha yaşayan Subaşı, “Okulların başlangıcında bütün veliler kitap kaygısına düşüyor. Kitaplar için kredi çeken velileri de biliyorum. Okul kitap listesi vermiyor ve sadece 1 kırtasiyede satıldığını söyledi. Kırtasiye de kitap listesi vermedi. Karton kapalı kutuda kitaplar satılıyor. Kitabı para verip satın almadan da açtırmıyorlar. Başka bir çaremiz olmadığı için kitapları aldım. Satın aldıktan sonra dışarıda seti 150-200 lira olacak kitaba aslında İngilizce seti dahil toplamda 2 bin lira etmeyecek sete bizden 15 bin lira istediler. Bu 15 bin lirayı da çaresizce ödedik” dedi.

Kırtasiyenin kitap alırken öğrencilerin isimlerini not aldığını, kitap almayan öğrencilerin okula bildirildiğini söyleyen Subaşı, “Okul bizim rızamız olmadan sınıf listemizi kırtasiyeye veriyor ve kırtasiye kitap almayan öğrenciyi okula bildiriyor. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Bununla ilgili hem savcılık soruşturması hem de Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün soruşturması sürüyor. Bize satılan kitap 15 bin lira ama dışarı da internette 2 bin lira tutmayacak bu kitaplar. Benzer mağduriyet yaşayan varsa bunu bildirsinler. Sessiz kalmamalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi