Karaman Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamada: “Halen mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıkların bu hafta ortasından itibaren azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir. Önümüzdeki günlerde İlimizde hava sıcaklıklarının 32-37 (°C) civarında olacağı beklendiğinden hafta ortasına kadar devam edecek olan sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11:00 ile 16:00 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Başlama zamanı: 09/08/2023 saat 12:00 bitiş zamanı 14/08/2023 saat 00:00 olarak belirtilen hava raporunda oluşması muhtemel riskler arasında güneş çarpması yer aldı.

Bir şunu diyen bir yazı 'METEOROLOJİK UYARI! Halen mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıkların bu hafta ortasından itibaren azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir Önümüzdeki günlerde İlimizde hava sıcaklıklarının 32-37 (C) civarında olacağı beklendiğinden hafta ortasına kadar devam edecek olan sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11:00 ile 16:00 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Başlama-Bitiş Zamanı: 09/08/2023-12:00 14/08/2023 00:00 Oluşması Muhtemel Riskler: Güneş Çarpması CUMHA karaman /karamanvaliligi' görseli olabilir

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

  •  Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.
  •  Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.
  •  Kalp atışları düzensizdir.
  •  Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

  •   Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.
  •   Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.
  •   İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.
  •   İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.
  •   Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Editör: Mehmet Akif Orhan