Eskişehir'de 79 yaşındaki Saim Yıldıztaşkan'ın eşi Niğmet Yıldıztaşkan trafik kazasında hayatını kaybetti. Karısının ani ölümüne oldukça üzülen Saim Yıldıztaşkan, yaşamış olduğu acısını unutmak için kendisini maket ev yapmaya adadı.Oturduğu apartmanda “Saim Dede” olarak tanınan yaşlı adam, tüm komşularına maket ev yapıp hediye etti.

Evinin balkonuna kurduğu minik atölyede vakit geçiren Yıldıztaşkan’ın yeni hedefi ise Sivrihisar’daki tarihi mekânlarının minyatürünü yapmak. Saim Yıldıztaşkan, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’den bu konuda yardım istiyor.

“Hanımın vefat etmesinden dolayı kendimi bu işe verdim”

Eşinin vefatı hakkında konuşurken gözyaşlarına hakim olamayan Saim Yıldıztaşkan, “Bu hobiyi vakit geçirmek ve hanımımın vefatı dolayısıyla onun üzüntüsünü atmak için yapıyorum. Hanımımı trafik kazasında kaybettim. Tekirdağ’dan gelirken Bozüyük’te trafik kazasında kaybettim. Damadımla beraber gelirken kaza yaptılar ve hanımı kaybettim. Damadım şu anda sağ. Ölenle ölmüyor aşağı yukarı 4-5 maket yapmaya senedir devam ediyorum. Hanımın vefat etmesinden dolayı kendimi bu işe verdim. Hanımın öldüğünü tabi üzüldüm çok üzüldüm ve kendimi bu işlere adadım acısını unutmak için” diye konuştu.

“Maketleri topladığım ağaç parçalarından yapıyorum”

Topladığı ağaç parçalarından maketlerini yapan 79 yaşındaki Yıldıztaşkan şöyle devam etti;

“Maketleri; topladığım ağaç parçalarından, kasalardan, marangozlardan aldığım parçaları işleyerek yapıyorum. Nasıl yaptığımı merak ediyorlar, ben de balkondaki atölyemde gösteriyorum. Bir hafta zarfında bu evi kendim yapıyorum. Çivi, tutkal ve yapıştırma malzemeleri ile yapıyorum. Bir evin aşağı yukarı 250-300 TL civarında maliyeti oluyor. 10-15 parça maket evi sattım. Apartmanda aşağı yukarı 30-35 daire var. Bunların hepsine ev hediye ettim. Apartmanın en büyüğüyüm. ‘Dede’ deyip de vazgeçmiyorlar. Apartmanın dedesi ve en yaşlı benim. ‘Saim dede’ diyorlar, ben de onları kendi torunlarım gibi hoş karşılıyorum ve gözetliyorum.”

“Sivrihisar’ı gezmekte istiyorum”

Yeni hedefinin Sivrihisar’daki önemli noktaların minyatürünü yapmak olduğunu belirten Saim Yıldıztaşkan, “Şimdi önümüzdeki dönemlerde Sivrihisar’a gidip oradaki kilisenin ve saat kulesinin çizimini alıp onları maketini yapmak istiyorum. Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün de teşrifleriyle de oradaki çizimleri alıp oraların maketini yapmak niyetindeyim. Sivrihisar’ı gezmekte istiyorum tabii. Tarihi yerleri hep yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

karisinin-acisini-unutmak-icin (4)

Kaynak: İHA