Tarım (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 04.04.2022 - 12:05, Güncelleme: 04.04.2022 - 12:05

Bayram: “Şeker Pancarı Üretimini Artırmak İçin Yeni Adımlar Atılmalı”

 

Bayram: “Şeker Pancarı Üretimini Artırmak İçin Yeni Adımlar Atılmalı”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, şeker pancarı üretiminden uzaklaşan çiftçileri teşvik edici yeni adımların atılması için önümüzde çok kıymetli 2-3 hafta var.
Başkan Mehmet Bayram sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada: “Devletimizin ülkemizde şeker piyasalarındaki yaşanan gelişmeleri iyi analiz ederek şeker pancarı üretiminden uzaklaşan çiftçimizi teşvik edici yeni adımlar atması büyük önem arz etmektedir. 19 Ocak 2022 tarihinde 800 TL/Ton olarak açıklanan şeker pancarı avans fiyatını %25 artırarak 1.000 TL/Ton yaparken prim ve ek ödemelerle şeker pancarı avans fiyatı 1.100 TL/Ton fiyatı olarak açıklandı. Fakat tüm bu üretim açısından olumlu gelişmelere rağmen piyasalardaki olumsuzluklardan dolayı şeker pancarı üretimi açısından istenilen sonuçlar alınamadı. TÜRKŞEKER’in 8 milyon 400 bin ton pancar kotası bulunurken, bu kotanın 7 milyonun altında bir taahhüt alabildiği söylenmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki şeker fabrikaları bulunduğu bölgede sadece şeker pancarı ve şeker üretimi yapmakla sınırlı kalmayıp hayvancılığın gelişmesine de çok büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca o bölgedeki sosyal yaşamı da olumlu etkiliyor. Geçen yıl Mart ayında kotasının tamamı kadar çiftçiden taahhüt alan TÜRKŞEKER’in bu yıl Mart ayının sonuna gelinmesine rağmen kotasını dolduramaması, çiftçinin pancar üretiminden uzaklaştığı anlamına geliyor. Bu yıl sahayı yakın takip ettik, üreticilerimizin pancar ekmeyeceğini bildiğimiz için sesimizi duyurmak için sıkça yetkililere bilgi verdik. Pancarın fiyatı biraz daha yükselsin de çiftçi üretimden çekilmesin diye basın açıklamaları yaptık. Ama maalesef Türk Şekerin açıklamaları, vermiş olduğu fiyatlar üreticilerimizi tatmin etmedi. Şeker zamlarının faturası pancar çiftçisine kesilmesin. Şekere yapılan zamların gerekçesi olarak şeker pancarına verilen fiyatı gösterenler var. Pancar fiyatı çok arttığı için şekere zam yapıldığı ifade ediliyor. Oysa son iki yılda pancar çiftçisine verilen alım fiyatı dikkate alındığında zamların pancar alım fiyatına bağlanamayacağı çok açık. Elbette pancara verilen fiyatın şeker üretim maliyetine bir yansıması var. Fakat şeker üretiminde enerji başta olmak üzere diğer giderlerde de çok büyük artışlar oldu. Karaman’da kotalar şu an serbest oldu. Ereğli Şeker Fabrikasının 1.5 milyon ton civarı pancar kotası vardı. Şimdi ‘herkes ne kadar ekerse eksin’ dediler. Bundan önceki seneler kota alacağız diye çiftçilerimiz kota almak için servet ödediler şimdi kotanın yüzüne bakan yok. Mısır, buğday ve ayçiçek üreticileri devletten destek alıyor ama pancar üreticilerine destek verilmiyor. Şekerin bahtı kara. Pancar üretiminin azalması demek dışarıdan şeker ithal etmek, nişasta bazlı şekere daha fazla bağlanmak demek. Nişasta bazlı şeker mısırdan elde ediliyor. Mısır üretiminde de pancarda yaşanan benzer sorunlar var. Sonuç olarak saha ziyaretlerimizde üreticilerimizin verdiği bilgiye göre, bu yıl gübre, sulamada kullanılan elektrik, diğer girdilerdeki yüksek zamlar ve fabrikaya teslimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2022 üretim yılında pancar üretimini Karaman genelinde %48nin bırakma sebebi olarak görülmektedir” ifadelerini kullandı.
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, şeker pancarı üretiminden uzaklaşan çiftçileri teşvik edici yeni adımların atılması için önümüzde çok kıymetli 2-3 hafta var.

Başkan Mehmet Bayram sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada: “Devletimizin ülkemizde şeker piyasalarındaki yaşanan gelişmeleri iyi analiz ederek şeker pancarı üretiminden uzaklaşan çiftçimizi teşvik edici yeni adımlar atması büyük önem arz etmektedir.

19 Ocak 2022 tarihinde 800 TL/Ton olarak açıklanan şeker pancarı avans fiyatını %25 artırarak 1.000 TL/Ton yaparken prim ve ek ödemelerle şeker pancarı avans fiyatı 1.100 TL/Ton fiyatı olarak açıklandı. Fakat tüm bu üretim açısından olumlu gelişmelere rağmen piyasalardaki olumsuzluklardan dolayı şeker pancarı üretimi açısından istenilen sonuçlar alınamadı. TÜRKŞEKER’in 8 milyon 400 bin ton pancar kotası bulunurken, bu kotanın 7 milyonun altında bir taahhüt alabildiği söylenmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki şeker fabrikaları bulunduğu bölgede sadece şeker pancarı ve şeker üretimi yapmakla sınırlı kalmayıp hayvancılığın gelişmesine de çok büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca o bölgedeki sosyal yaşamı da olumlu etkiliyor. Geçen yıl Mart ayında kotasının tamamı kadar çiftçiden taahhüt alan TÜRKŞEKER’in bu yıl Mart ayının sonuna gelinmesine rağmen kotasını dolduramaması, çiftçinin pancar üretiminden uzaklaştığı anlamına geliyor. Bu yıl sahayı yakın takip ettik, üreticilerimizin pancar ekmeyeceğini bildiğimiz için sesimizi duyurmak için sıkça yetkililere bilgi verdik. Pancarın fiyatı biraz daha yükselsin de çiftçi üretimden çekilmesin diye basın açıklamaları yaptık. Ama maalesef Türk Şekerin açıklamaları, vermiş olduğu fiyatlar üreticilerimizi tatmin etmedi. Şeker zamlarının faturası pancar çiftçisine kesilmesin. Şekere yapılan zamların gerekçesi olarak şeker pancarına verilen fiyatı gösterenler var. Pancar fiyatı çok arttığı için şekere zam yapıldığı ifade ediliyor. Oysa son iki yılda pancar çiftçisine verilen alım fiyatı dikkate alındığında zamların pancar alım fiyatına bağlanamayacağı çok açık. Elbette pancara verilen fiyatın şeker üretim maliyetine bir yansıması var. Fakat şeker üretiminde enerji başta olmak üzere diğer giderlerde de çok büyük artışlar oldu.

Karaman’da kotalar şu an serbest oldu. Ereğli Şeker Fabrikasının 1.5 milyon ton civarı pancar kotası vardı. Şimdi ‘herkes ne kadar ekerse eksin’ dediler. Bundan önceki seneler kota alacağız diye çiftçilerimiz kota almak için servet ödediler şimdi kotanın yüzüne bakan yok. Mısır, buğday ve ayçiçek üreticileri devletten destek alıyor ama pancar üreticilerine destek verilmiyor. Şekerin bahtı kara. Pancar üretiminin azalması demek dışarıdan şeker ithal etmek, nişasta bazlı şekere daha fazla bağlanmak demek. Nişasta bazlı şeker mısırdan elde ediliyor. Mısır üretiminde de pancarda yaşanan benzer sorunlar var.

Sonuç olarak saha ziyaretlerimizde üreticilerimizin verdiği bilgiye göre, bu yıl gübre, sulamada kullanılan elektrik, diğer girdilerdeki yüksek zamlar ve fabrikaya teslimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2022 üretim yılında pancar üretimini Karaman genelinde %48nin bırakma sebebi olarak görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.