Avrupa Birliği’nin tarım politikalarına karşı Brüksel’de gösteri düzenleyen çiftçiler Avrupa Parlamentosu’nun önüne tezek, saman ve odun döküp ateşe verdiler.

Avrupa Birliği'nin tarım politikalarına karşı Brüksel'de protesto düzenleyen çiftçiler, Avrupa Parlamentosu binasının önünde tezek, odun ve saman balyalarını ateşe verdi. Ukrayna'ya yardım konulu zirve için Brüksel'de bulunan AB liderleri, çiftçilerin eylemi sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ticari Gemiye Helikopterli Baskın Ticari Gemiye Helikopterli Baskın

Avrupa Birliği liderlerinin Ukrayna'ya yardım konulu zirve için bir araya geldiği Brüksel'de, çiftçilerin protestosu devam ediyor. Avrupa Parlementosu binasının önünde bulunan çiftçiler, yola döktükleri tezek, odun ve saman balyalarını ateşe verdi. “Çiftçi yoksa yiyecek yok" yazılı pankartlar taşıyan çiftçiler, AP binasına yumurta ve taş fırlattı. AB liderlerinin zirve için bulunduğu Avrupa Konseyi Genel Merkezi'nde ise çevik kuvvet geniş güvenlik önlemleri aldı.

Çelişkili Tarım Politikalarınızdan Vazgeçin

Avrupalı çiftçiler, AB'nin Yeşil Anlaşması'nın içerdiği pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ile Arjantin'den daha fazla sığır eti ithal edilmesini sağlayacak yeni bir anlaşmaya karşı çıkıyor. Hayvan refahıyla ilgili katı kurallara bağlı olmadıkları için söz konusu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirten çiftçiler, üretim maliyetlerindeki artış, çevre düzenlemeleri ve haksız rekabet arasında ezildiklerini belirtiyor. Çiftçilere göre çelişkili politikalar sonucu tarım endüstrisi hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevre üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyor.

Avrupali Ciftciler Haklarini Aramaya Devam Ediyor Ciftci Yoksa Yemek Yok (3)Avrupali Ciftciler Haklarini Aramaya Devam Ediyor Ciftci Yoksa Yemek Yok (1)

Kaynak: İHA