İkinci el araç satışı yapan galerici esnafı, otomotiv sektöründeki stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele çerçevesinde Temmuz ayında tüm gerçek ve tüzel kişiler bireysel ve ticari ilanları çerçeveleyecek ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yürürlüğe giren uygulamanın aksesuar ve ekstralar başlığı altında ek ödemelerle ihlal edildiğini söyledi.

Aksesuara rekor paralar isteniyor

“3’ten fazla araç satışı düzenlemesi sektöre olumlu yansıdı”

Burak Özkan, bir yıl içerisinde 3’ten fazla araç satışının kabul edilmemesini içeren kararın sektöre olumlu yansıdığını kaydederek, ”Geçtiğimiz günler ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamada ikinci el araçların liste fiyatının üstünde satılamayacağı açıklanmıştı. Bugün baktığımız araçlar liste fiyatlarının altında listeye ekstra fiyat isteniyor. Buda yasayı boşa çıkarıyor. Konu hakkında daha çerçeveli bir düzenlemenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Aksesuara rekor paralar isteniyor

Göksel Levent ise, “Geçtiğimiz günlerde ilgili bakanlık liste fiyatlarının üzerinde fiyat yazılması için bir takım önlemler aldı. Bu önlemleri sonrası satış platformlarına ilan gönderenler liste fiyatını baz alarak fiyat yazdılar. Daha sonra ilanın açıklama bölümüne ekstra fiyatlar eklediler. 140-150 bin TL gibi paralar harcanmış gibi gösterilip fiyatı yine yükseltildi. Bu durumda sektörde durgun olan işleri iyice durgunlaştırmasına neden oldu. Vatandaşlar son düzenlemelerle ikinci elde fiyatlarının gerileyeceğini düşünürken, fiyatlardaki artış nedeniyle araç ihtiyaçlarını ertelemeye gitti. Satışlara ekstra fiyat yansıtılmasının önüne geçilmesi sektör açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Aksesuara rekor paralar isteniyor

Göksel, sektörün en önemli sorununun korsan satışı olduğunu da vurgu yaparak konu hakkında çerçeveli bir düzenlemenin yapılmasını beklediklerini kaydetti. İHA

Editör: Mustafa ÖZÜNAL