Kutlamalar saat 09.30’da Cumhuriyet Parkındaki Atatürk Anıtına çelenklerin koyulmasıyla başladı. Buradaki törene Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri ile askeri ve mülki erkan katıldı.


Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, il protokolü, şehit ailelerim, gaziler, STK temsilcileri ve vatandaşların katılım sağladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen kutlama töreni gerçekleştirildi.

Program; protokol üyelerinin halkı selamlaması ve bayramlarını kutlaması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajının okunması, Muharip Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Behiç Baş’ın konuşması, ‘Can Yoldaşıma Mektuplar’ şiirinin Fatih Anadolu Lisesi öğrencilerinden Merve Ceylan tarafından okunması , “30 Ağustos Zafer Türküsü” adlı şiirin Fatih Anadolu Lisesi öğrencilerinden Cemile Nur Sönmez tarafından okunması, günün anlam ve önemini belirtilen konuşmanın Jandarma Üsteğmen Emrah Dal tarafından yapılması, Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı’nın gösterileri şeklinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınadığı mesajda: ”Sevgili vatandaşlarım, kıymetli misafirlerimiz, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Büyük Zafer’in 101’inci yıldönümüne ulaştığımız bu gurur günümüzde, aziz milletimizin, Kıbrıs Türkü’nün ve dünyanın dört bir yanındaki 7 milyonu aşkın vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bayram sevincimizi paylaşan tüm dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin asırlardır sürdürdüğü beka mücadelesinin en kritik dönüm noktalarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle 30 Ağustos Zaferi “Türk Ordusu’nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir”. “Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı” olan bu zaferle milletimiz, iradesine boyunduruk vurdurmayacağını, istiklal ve istikbaline gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi.

Milletin en önemli vasfı olan hürriyet sevdasının, bugün de varlığını çok güçlü biçimde devam ettirmekte olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “15 Temmuz ihaneti karşısında sergilenen destansı direniş başta olmak üzere son yıllarda bekamıza yönelen saldırılara milletimizin verdiği cevap, bu iradenin ne kadar diri ve ayakta olduğunu defalarca göstermiştir. Dünyanın derin krizlerle sarsıldığı bir dönemde açıkladığımız Türkiye Yüzyılını inşa kararlılığımızın arkasında yine aynı sarsılmaz irade vardır. Son 21 yılda her alanda hayata geçirdiğimiz hamlelerle bunun altyapısını oluşturduk, ülkemizi bu büyük şahlanışı yapabilecek her türlü kapasiteye kavuşturduk. Tam bir demokrasi şöleni içinde geçen 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleriyle hedefimize giden yolda kritik bir eşiği daha aşmış olduk. Milletimizin güçlü desteğini bir kez daha gördüğümüz seçimler neticesinde hizmet ve eser siyasetimize hız verdik. Önümüzdeki dönemde atacağımız yeni adımlarla ülkemizin gücüne güç katacak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız” diye konuştu. Türkiye Yüzyılı vizyonunu mutlaka gerçeğe dönüştüreceklerini ifade eden Erdoğan, “Bunu da 85 milyon olarak el ele, gönül gönüle vererek başaracağız. Nice zorluğun üstesinden gelmiş, nice saldırıyı göğüslemiş, nice oyunu bozmuş bir millet olarak, yarınlarımızın bugünümüzden çok daha aydınlık ve müreffeh olacağına yürekten inanıyoruz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı’nın gösterileri vatandaşlar tarafından alkışlanarak büyük ilgi gördü. Gösteri sonrası vatandaşlar ve çocuklar komandolarla fotoğraf çekilmek için sıraya girdi.

Kutlamalar, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’nın polis evinde tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

Editör: Mehmet Akif Orhan