Güncel (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 19.06.2021 - 11:25, Güncelleme: 19.06.2021 - 11:25

Yunus Emre Okumaları Devam Ediyor

 

Yunus Emre Okumaları Devam Ediyor

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi ile Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Yunus Emre Okumaları’ devam ediyor.
'2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı' kapsamında ilki 13 Şubat 2021 tarihinde yapılan programın dokuzuncu hafta konuğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu oldu. Prof. Dr. Tavukçu, yakın zamanda Kütahya'da bulunan Yunus Emre Divanı Vahitpaşa Nüshası hakkında bilgi verdi. Yönlendiriciliğini Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal’ın yaptığı program, Dil ve Edebiyat Topluluğu Başkanı Kahraman Şirin’in Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın ‘Dilim Yunus, Usum Yunus Der' başlıklı şiiri okumasıyla başladı. Programda ilk olarak söz alan Prof. Dr. İdris Nebi Uysal selamlama konuşması yaparak Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinliklerinden söz etti. Prof. Dr. Uysal, Dil ve Edebiyat Topluluğu üyelerinden oluşan ve YUNUFEST adını verdikleri bir ekiple ‘Yunus Emre Okumaları’ programını TEKNOFEST 2021 elemelerine taşıdıklarını ve ön elemeyi geçerek final değerlendirmelerine katılma hakkı elde ettiklerini belirtti. Kütahya Vahitpaşa Nüshası Programda açılış konuşmalarının ardından söz alan Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu yakın zamanda ilk kez bulunan Yunus Emre Divanı Kütahya Vahitpaşa nüshası hakkında açıklamalarda bulundu. Kahire’de 1492 tarihinde yazılan nüshanın nasıl bulunduğunu ve özelliklerini anlatarak yazmadaki şiirler hakkında bilgiler verdi. Divan nüshalarının nasıl oluştuğu üzerinde de duran Prof. Dr. Tavukçu mevcut Divan nüshalarından da örnekler verdi. “Risâletü’n-Nushiyye nasihatler kitabıdır” Prof. Dr. Tavukçu konuşmasının son bölümünde Yunus Emre’nin diğer eseri olan Risâletü’n-Nushiyye’nin içeriğinden bahsederek, “Risâletü’n-Nushiyye nasihatler kitabı olmasından dolayı Yunus Emre’nin diğer eserlerine benzemiyor. Yunus’un son dönem metinlerinden olduğu için de ayrıca çok kıymetlidir. Yunus Emre Risâletü’n-Nushiyye’yi sayılarla, teşhislerle maksadına uygun olarak ve çok basite indirgeyerek herkesin anlayabileceği şekilde yazmıştır; üst düzey kitleyi hedeflememiş, dinî terbiye görmemiş insanlar için yazmıştır.” diyerek sözlerini noktaladı. Program katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi ile Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Yunus Emre Okumaları’ devam ediyor.

'2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı' kapsamında ilki 13 Şubat 2021 tarihinde yapılan programın dokuzuncu hafta konuğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu oldu. Prof. Dr. Tavukçu, yakın zamanda Kütahya'da bulunan Yunus Emre Divanı Vahitpaşa Nüshası hakkında bilgi verdi.

Yönlendiriciliğini Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal’ın yaptığı program, Dil ve Edebiyat Topluluğu Başkanı Kahraman Şirin’in Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın ‘Dilim Yunus, Usum Yunus Der' başlıklı şiiri okumasıyla başladı.

Programda ilk olarak söz alan Prof. Dr. İdris Nebi Uysal selamlama konuşması yaparak Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinliklerinden söz etti. Prof. Dr. Uysal, Dil ve Edebiyat Topluluğu üyelerinden oluşan ve YUNUFEST adını verdikleri bir ekiple ‘Yunus Emre Okumaları’ programını TEKNOFEST 2021 elemelerine taşıdıklarını ve ön elemeyi geçerek final değerlendirmelerine katılma hakkı elde ettiklerini belirtti.

Kütahya Vahitpaşa Nüshası

Programda açılış konuşmalarının ardından söz alan Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu yakın zamanda ilk kez bulunan Yunus Emre Divanı Kütahya Vahitpaşa nüshası hakkında açıklamalarda bulundu. Kahire’de 1492 tarihinde yazılan nüshanın nasıl bulunduğunu ve özelliklerini anlatarak yazmadaki şiirler hakkında bilgiler verdi. Divan nüshalarının nasıl oluştuğu üzerinde de duran Prof. Dr. Tavukçu mevcut Divan nüshalarından da örnekler verdi.

“Risâletü’n-Nushiyye nasihatler kitabıdır”

Prof. Dr. Tavukçu konuşmasının son bölümünde Yunus Emre’nin diğer eseri olan Risâletü’n-Nushiyye’nin içeriğinden bahsederek, “Risâletü’n-Nushiyye nasihatler kitabı olmasından dolayı Yunus Emre’nin diğer eserlerine benzemiyor. Yunus’un son dönem metinlerinden olduğu için de ayrıca çok kıymetlidir. Yunus Emre Risâletü’n-Nushiyye’yi sayılarla, teşhislerle maksadına uygun olarak ve çok basite indirgeyerek herkesin anlayabileceği şekilde yazmıştır; üst düzey kitleyi hedeflememiş, dinî terbiye görmemiş insanlar için yazmıştır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Program katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Karaman HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.