Kemal UYSALER
Köşe Yazarı
Kemal UYSALER
 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk devletlerinde içinde “Türk” adının bulunduğu ilk devlet kurumudur. Türkiye adı, 12.inci yüzyılda, İtalya’daki devletlerden Venedik Cumhuriyeti tarafından; Anadolu’da yaşayan hâkim unsurun Türk olması nedeniyle verilmiştir. TBMM, Milli İrade’ye dayalı olarak oluşturulmuş Kurucu bir meclistir. Çünkü bu mecliste, yeni Türk devletinin ilk anayasası yapılmış ve kabul edilmiştir. Anayasada: devleti kuran yüce otorite olan egemenliğin kaynağı halk olarak belirtilmiştir. Bu yaklaşım aynı zamanda, devleti kuran gücün, halk olduğu gerçeğini de ortaya koymuştur. Devleti kuran egemen güç, Milli İrade’dir. Bu nedenle; Milli İrade (Kurucu İrade), Siyasi İrade (Tali İrade) yi görevlendiren iradedir. Milli İrade (Kurucu İrade), devlet organlarından biri olan hükümeti (Siyasi İrade-Tali İrade) görevlendirir. Hükümet, Milli İrade’ye tabi olarak ve devlet güçlerini yasalar çerçevesinde kullanarak, yürütme görevini yerine getirir. Milli İrade, ilk kez 22 Haziran 1919 yılında yayımlanan Amasya Genelgesi’nde: “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” kararıyla dile getirilmiştir. Müdafaa-i Hukuk Dernekleri ve Kuvay-ı Milliye Birlikleri, Milli İrade tarafından oluşturulmuşlardır. Milli güçler, önce Sivas Kongresi’nde sonra da TBMM’ inde Milli İrade tarafından birleştirilmişlerdir. TBMM, Milli İrade (Kurucu İrade) tarafından kurulmuştur.Ayaklanmaların bastırılması ve işgalci güçlere karşı yapılan savaşlarda kazanılan başarılar, Milli İrade tarafından elde edilmiştir. Saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyet’in kurulması, Milli İrade tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu’da kurulan son Türk devletinin: Ülkesi: Türkiye. Kurucusu: Türk Milletidir. Egemeni ise Milli İradedir. (Kurucu İrade) Atatürk, “TC Devletini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” demekle bu gerçeği işaret etmiştir. Türk Milleti’nin egemenlik kurduğu topraklar, parçalara ayrılamaz bir bütündür ve Türk Milleti’nindir. Bu topraklar üzerinde kurulan devlet, üniter bir devlettir, rejimi demokrasi; sistemi de parlamenterliktir. Çünkü egemenlik: devredilemez ve bölünemez bir bütündür. Meclisimizin açılmasında emeği geçen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün insanlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk Ulusuna kutlu olsun.
Ekleme Tarihi: 22 Nisan 2021 - Perşembe

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk devletlerinde içinde “Türk” adının bulunduğu ilk devlet kurumudur.

Türkiye adı, 12.inci yüzyılda, İtalya’daki devletlerden Venedik Cumhuriyeti tarafından; Anadolu’da yaşayan hâkim unsurun Türk olması nedeniyle verilmiştir.

TBMM, Milli İrade’ye dayalı olarak oluşturulmuş Kurucu bir meclistir. Çünkü bu mecliste, yeni Türk devletinin ilk anayasası yapılmış ve kabul edilmiştir.

Anayasada: devleti kuran yüce otorite olan egemenliğin kaynağı halk olarak belirtilmiştir. Bu yaklaşım aynı zamanda, devleti kuran gücün, halk olduğu gerçeğini de ortaya koymuştur.

Devleti kuran egemen güç, Milli İrade’dir. Bu nedenle;

Milli İrade (Kurucu İrade), Siyasi İrade (Tali İrade) yi görevlendiren iradedir.

Milli İrade (Kurucu İrade), devlet organlarından biri olan hükümeti (Siyasi İrade-Tali İrade) görevlendirir. Hükümet, Milli İrade’ye tabi olarak ve devlet güçlerini yasalar çerçevesinde kullanarak, yürütme görevini yerine getirir.

Milli İrade, ilk kez 22 Haziran 1919 yılında yayımlanan Amasya Genelgesi’nde: “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” kararıyla dile getirilmiştir.

Müdafaa-i Hukuk Dernekleri ve Kuvay-ı Milliye Birlikleri, Milli İrade tarafından oluşturulmuşlardır.

Milli güçler, önce Sivas Kongresi’nde sonra da TBMM’ inde Milli İrade tarafından birleştirilmişlerdir.

TBMM, Milli İrade (Kurucu İrade) tarafından kurulmuştur.Ayaklanmaların bastırılması ve işgalci güçlere karşı yapılan savaşlarda kazanılan başarılar, Milli İrade tarafından elde edilmiştir.

Saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyet’in kurulması, Milli İrade tarafından gerçekleştirilmiştir.

Anadolu’da kurulan son Türk devletinin:

Ülkesi: Türkiye.

Kurucusu: Türk Milletidir.

Egemeni ise Milli İradedir. (Kurucu İrade)

Atatürk, “TC Devletini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” demekle bu gerçeği işaret etmiştir.

Türk Milleti’nin egemenlik kurduğu topraklar, parçalara ayrılamaz bir bütündür ve Türk Milleti’nindir.

Bu topraklar üzerinde kurulan devlet, üniter bir devlettir, rejimi demokrasi; sistemi de parlamenterliktir.

Çünkü egemenlik: devredilemez ve bölünemez bir bütündür.

Meclisimizin açılmasında emeği geçen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün insanlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk Ulusuna kutlu olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.