Telefon yasağının doğru bir karar olduğunu söyleyen Ali Arı: “Günümüzde öğrenciler, ders içinde o kadar çok telefona odaklanıyor ki, artık dersi değil sürekli telefonu düşünüyor. Çalacak, mesaj gelecek diye derse odaklanamıyorlar. Öğretmenlerin de öğrenciler gibi telefon yasağına tabi tutulması bence doğru bir karar. Öğretmen de öğrenci gibidir çünkü onun da öğretim yetkisi var. Mesela derste telefon geldiği zaman öğrenciye ders anlatım performansı düşebilir. Bu uygulama ile herkes görevini çok daha iyi yapacağını düşünüyorum. Bütün çocuklara başarılı bir yıl dilerim, ama önemli olan halkımızın, öğretmenlerin ve devletimizin birlikte çalışarak öğrencilerimizi daha saygılı bir şekilde yetiştirmelerini istiyorum. Günümüzde öğrencilerde sigara içme oranı çok yüksek, bu durum beni çok üzüyor. Ben gençlere içmeyin, gençlik nasıl olsa geçiyor, belirli bir yaştan sonra insan pişman oluyor diyorum. Gençler sağlıklı yaşasınlar ve geleceği düşünsünler.” dedi.

25 senedir Karaman'da yaşadığını söyleyen İbrahim Çuldur: “Bu uygulamanın getirilmesi çok güzel olmuş, en azından öğrenciler derslerinde başarılı olur. Bu yasağın öğrencilerin derslerine daha iyi çalışmasını ve daha iyi sonuçlar almasını sağlayacağını düşünüyorum. Beyaz önlük uygulamasını çok beğeniyorum, öğretmenin öğretmen olduğu belli olur. Camide hocalar mesela cübbe giyiyor ve onun imam olduğunu biliyoruz, okulda öğretmenler de beyaz önlük giysin, öğretmen olduklarını bilelim. Sınıfta kalma olayının geri getirilmesi çok mantıklı bir karar çünkü çalışmayanın kalması gerekir, çalışanın da geçmesi gerekir. Test sistemi de kaldırıldı, artık sınavlar yazılı bir şekilde gerçekleşecek, bu kararda bence öğrenciler için çok iyi bir karar olmuş. Öğrencilerimiz için hangisi hayırlıysa, Mevlam onu nasip etsin. Atatürk'ün 'Türk, öğün, çalış, güven' sözünden yola çıkarak gençlere çok çalışmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Diğer Memurlara da Telefon Yasağı Gelmesi Lazım

Yeni uygulamanın çok iyi olduğunu söyleyen Adem Uçar: “Bence diğer memurların da mesai saatleri içerisinde telefon kullanılmasına kısıtlama getirilmesi lazım, çünkü bazı resmi dairelere gittiğiniz zaman görevlilerin telefonla uğraşmasından dolayı işlerimizi halledemiyoruz. Okullarda bu uygulamanın olması çok olumlu bir çalışma olmuş. Öğrencilerin derse odaklanması açısından ve açısından çok iyi bir karar. Devletimiz resmi dairelerde de bu tür kısıtlamaları getirme konusunda bir çalışma yaparsa çok memnun oluruz. Öğrenciler forma giyiyorlar, öğretmenlerin de beyaz önlük giymesi eşitlik açısından alınmış güzel bir karar. Önceden de bazı öğretmenler beyaz önlük giyiyordu zaten, şimdi hepsinin giymesi çok iyi oldu. Bence sınıfta kalma uygulaması çok iyi bir uygulama. Öğrencinin çalışması için itici bir sebep olması lazım, eğer sınıfta kalma olmazsa öğrenci nasıl olsa geçeceğim diyerek dersine çalışmıyor. Çocukların daha başarılı olması açısından sınıfta kalma uygulaması çok iyi bir uygulama olmuş. Ben liselerde üniforma giyme uygulamasının daha da yaygınlaştırılmasını istiyorum, çünkü bazı fakir çocuklar farklı giysiler alamıyor ve mahcup olabiliyor, eğer tüm öğrenciler üniforma giyerse eşitlik sağlanmış olur.” dedi.

KARAMAN NEDEN BOŞANIYOR ? KARAMAN NEDEN BOŞANIYOR ?

Sekizinci sınıfa geçtiğini söyleyen İrem Naz Özcan: “En iyisi oldu bence, zaten bizim okulumuzda da aynı şekilde bir uygulama var. En azından öğretmenler dersi bırakıp gitmez, bu uygulama sayesinde. Uygulama ile birlikte bizim öğretmenlerimiz de beyaz önlük giymeye başladı. Onların da bizim okul forması giydiğimiz gibi beyaz önlük giymesi çok iyi oldu. Sınıfta kalma uygulamasının getirilmesini de beğendim. Okullarda dersini dinlemeyen çok kişi oluyor. Mesela dersi iyi dinlemeyenler de oluyor ve onlar da sınıfı geçiyor, dersine iyi çalışanlar da sınıfı geçiyor. Bu uygulamayla beraber kimin çalışıp kimin çalışmadığı belli olacak.” dedi.

İsmet Paşa Caddesi'nde çubukta patatesçilik yaptığını söyleyen Mehmet Şahin: “Yeni eğitim-öğretim yılı herkese hayırlı olsun, öğrencilerimize başarılar diliyorum. Çocuğumu okula bıraktığımda çocuğum okullarda telefon yasağı uygulamasının başladığını söyledi. Bence uygulama çok güzel olmuş ama biraz geç olmuş, yani önceden yapmaları gerekirdi, şimdi çocuklar telefona alıştı. Değişim sürecinin biraz zorlu olacağını düşünüyorum. Okullarda cep telefonu dışında iletişim kurabilecekleri telefon kulübeleri olursa iyi olur.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi