Yerel (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 11.08.2021 - 19:15, Güncelleme: 11.08.2021 - 19:15

Vali Işık “Türkiye’de Yangında İlk Defa TOMA’yı Kullanan Biz Olduk”

 

Vali Işık “Türkiye’de Yangında İlk Defa TOMA’yı Kullanan Biz Olduk”

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık 93 köyün muhtarıyla Lütfi Elvan Kongre Merkezinde bir araya geldi.
“Bugünkü toplantımızda orman yangınları yerine daha iyimser konulardan bahsetmek isterdim ama burada kara bir tablo çizdik” diyen Vali Işık orman yangınlarının 7’den 70’e herkesin ciğerini yaktığını söyledi. Tedbiri elden bırakmayalım çağrısında bulunan Vali Işık “Karamanımız diğer yerlere oranla yangına çok duyarlı bir bölgede ama gerek orman idaremizin özverili çalışması gerekse sizlerin konuyu yakından takip etmesi, orman yangınlarının yayılmadan söndürülmesine neden oldu. Biliyorsunuz iki yerde ağırlıklı olarak yangın yaşadık. Bunlardan Değirmenbaşı köyünde çıkan yangın yayılma hızı yüksek olan rüzgâr etkisiyle büyüyebilecek nitelikte bir yangındı. Türkiye’de yangında ilk defa TOMA’yı kullanan biz olduk ve yangını söndürdük.  Risk henüz geçmedi, 15 Eylül’e kadar teyakkuzda olmamız gerekiyor” dedi. “Bilhassa siz değerli muhtarlarımız köyünüze gelen yabancıları çok iyi gözlemleyin” diyen Vali Işık; “Şüphelendiğiniz kişiyi derhâl jandarmamıza çekinmeden bildirin. Onlar gelip bakarlar, bu yangınların çıkma nedenleri sabotajdır demiyorum ama ola ki, böyle bir şeyde olmuş olabilir. Bunun için biz tedbirimizi alalım, biraz uyanık olalım, geleni gideni gözlemleyelim. Bu sadece orman yangını için değil hırsızlık olabilir, terörist olabilir her şey olabilir. Bunları gözlemlemek, köye gireni çıkanı takip etmek, bir olumsuzluk gördüğünüzde ilgili mercilere bildirmek zaten sizin asli göreviniz” dedi. “Anız Yakılmasını Engelleyelim!” Toplantının sonunda anız yangınlarına ve aşılamaya dikkat çeken Vali Işık,” Muhtarlara, orman yerleşim yerlerine yakın veya ormana bitişik bahçelerin temizlenmesi amacıyla yakılan ateşlerin büyük bir tehlike arz ettiğini belirterek, bu konularla ilgili olarak lütfen köylülerimizi uyaralım ve yakılmasını engelleyelim, uymayanları ise derhal ilgili kurumlara bildirelim” dedi. Toplantıda söz almak isteyen muhtarları dinleyen Vali Işık, söz verdiği muhtarların sorun ve beklentilerine yönelik hazır bulunan ilgili kurum müdürlerinden bilgilendirme yapmalarını, isteyerek araştırılması ve takibinin yapılması gereken konularla ilgili çalışma yapmaları için talimat verdi. Valilik İdare ve Denetim Müdürü Abdullah Şahiner’in verdiği hizmet içi eğitimin ardından toplantı, Orman İşletme Müdürü Ali Özgür Gümüş’ün orman yangınları hakkında yaptığı sunum, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş’ın anız yangınları hakkında yaptığı sunum ve İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun’un ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yaşanan Covid-19 vakalarının artışı ve aşılama çalışmalarına ilişkin yaptığı bilgilendirmelerle devam etti. 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü Lütfi Elvan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Mustafa Aşkan, Vali Yardımcısı Mehmet Özmen, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Yelek, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin,  kurum müdürleriyle ilimiz merkeze bağlı 93 köyün muhtarı katıldı.
Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık 93 köyün muhtarıyla Lütfi Elvan Kongre Merkezinde bir araya geldi.

“Bugünkü toplantımızda orman yangınları yerine daha iyimser konulardan bahsetmek isterdim ama burada kara bir tablo çizdik” diyen Vali Işık orman yangınlarının 7’den 70’e herkesin ciğerini yaktığını söyledi.

Tedbiri elden bırakmayalım çağrısında bulunan Vali Işık “Karamanımız diğer yerlere oranla yangına çok duyarlı bir bölgede ama gerek orman idaremizin özverili çalışması gerekse sizlerin konuyu yakından takip etmesi, orman yangınlarının yayılmadan söndürülmesine neden oldu. Biliyorsunuz iki yerde ağırlıklı olarak yangın yaşadık. Bunlardan Değirmenbaşı köyünde çıkan yangın yayılma hızı yüksek olan rüzgâr etkisiyle büyüyebilecek nitelikte bir yangındı. Türkiye’de yangında ilk defa TOMA’yı kullanan biz olduk ve yangını söndürdük.  Risk henüz geçmedi, 15 Eylül’e kadar teyakkuzda olmamız gerekiyor” dedi.

“Bilhassa siz değerli muhtarlarımız köyünüze gelen yabancıları çok iyi gözlemleyin” diyen Vali Işık; “Şüphelendiğiniz kişiyi derhâl jandarmamıza çekinmeden bildirin. Onlar gelip bakarlar, bu yangınların çıkma nedenleri sabotajdır demiyorum ama ola ki, böyle bir şeyde olmuş olabilir. Bunun için biz tedbirimizi alalım, biraz uyanık olalım, geleni gideni gözlemleyelim. Bu sadece orman yangını için değil hırsızlık olabilir, terörist olabilir her şey olabilir. Bunları gözlemlemek, köye gireni çıkanı takip etmek, bir olumsuzluk gördüğünüzde ilgili mercilere bildirmek zaten sizin asli göreviniz” dedi.

“Anız Yakılmasını Engelleyelim!”

Toplantının sonunda anız yangınlarına ve aşılamaya dikkat çeken Vali Işık,” Muhtarlara, orman yerleşim yerlerine yakın veya ormana bitişik bahçelerin temizlenmesi amacıyla yakılan ateşlerin büyük bir tehlike arz ettiğini belirterek, bu konularla ilgili olarak lütfen köylülerimizi uyaralım ve yakılmasını engelleyelim, uymayanları ise derhal ilgili kurumlara bildirelim” dedi.

Toplantıda söz almak isteyen muhtarları dinleyen Vali Işık, söz verdiği muhtarların sorun ve beklentilerine yönelik hazır bulunan ilgili kurum müdürlerinden bilgilendirme yapmalarını, isteyerek araştırılması ve takibinin yapılması gereken konularla ilgili çalışma yapmaları için talimat verdi.

Valilik İdare ve Denetim Müdürü Abdullah Şahiner’in verdiği hizmet içi eğitimin ardından toplantı, Orman İşletme Müdürü Ali Özgür Gümüş’ün orman yangınları hakkında yaptığı sunum, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş’ın anız yangınları hakkında yaptığı sunum ve İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun’un ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yaşanan Covid-19 vakalarının artışı ve aşılama çalışmalarına ilişkin yaptığı bilgilendirmelerle devam etti.

11 Ağustos 2021 Çarşamba günü Lütfi Elvan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Mustafa Aşkan, Vali Yardımcısı Mehmet Özmen, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Yelek, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin,  kurum müdürleriyle ilimiz merkeze bağlı 93 köyün muhtarı katıldı.

Karaman HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.