Hülya Turlay organizatörlüğünde Karaman’da yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği 2013 yılından beri her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde yapılıyor.

İzmir merkezli başlayıp, dünyanın bir çok şehrine yayılan farkındalık etkinliğiyle ilgili konuşan Hülya Turlay: “Bu etkinliği iklim krizine dur demek için Karaman’da arkadaşlarımda 5 yıldır yapıyoruz. Dünya genelinde yapılan bir etkinlik bu. Arkadaşım Sema hanım İzmir’de başlattı şu anda 82 ilde ve yurt dışında yapılıyor. Çok güzel bir kadın hareketi herkesi bu tür etkinliklere bekliyorum. Karaman’da katılım pek fazla değil ama diğer yıllara göre artış var. Etkinlik Türkiye genelinde amacına ulaşıyor. Bisikletle sağlıklı ve ücretsiz bir şekilde ulaşım sağlanırken iklim krizine de dur diyoruz.” dedi.

Bisikletiyle etkinliğe katılan Aslı isimli bir minik: “Ben büyüyünce egzoz dumanlı arabaları yapanlara dava açmayı düşünüyorum. Elektrikli arabalar daha çok kullanılmalı  bu yüzden bütün Türkiye’ye egzoz dumanlı arabaları bırakın diyorum.” dedi.

Ressam olduğun söyleyen Nuray Balcı: “Bu etkinliği iklim krizine karşı bir kadın hareketi olarak görüyorum. Dünyayı kadınların güzelleştireceğine inanıyorum.” dedi.

Etkinliğin dikkatini çektiğini söyleyen Muhammed Salih Cihangir: “Bisikletimle Aktekke’den geçerken etkinliği gördüm ve çok beğendim. Günümüzde herkes benzinli araç kullanırken böyle bir etkinliğin yapılması farkındalık açısından çok iyi oldu. Bu etkinlik insanları bisiklet sürmeye başlatarak egzoz gazlarının havayı kirletmesini önleme anlamında büyük bir adım.” dedi. Aktekke Meydanı’nda trafik ekiplerinin eşliğinde başlayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Necmettin Erbakan Parkı’nda son buldu.

“O” İş Yerlerine Denetim Var “O” İş Yerlerine Denetim Var

Kaynak: Haber Merkezi