Güncel (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 18.08.2021 - 10:34, Güncelleme: 18.08.2021 - 10:34

Öğrenciler Elmanın Serüvenine Tanıklık Edecek

 

Öğrenciler Elmanın Serüvenine Tanıklık Edecek

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ‘Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni’ isimli işbirliği protokolü imzalandı.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın imzasıyla yürürlüğe giren protokol ile ortaokul öğrencileri tohumdan başlayarak hasada kadar elmanın serüvenini öğrenme ve bu serüvene katkıda bulunma imkanı bulacaklar. Rektörlük makamında düzenlenen imza törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal ve Prof. Dr. Murat Ertekin'in yanı sıra Proje Uzmanları Doç. Dr. Mustafa Çevik, Dr. Öğretim Üyesi, Mehmet Ali Temiz, Dr. Öğretim Üyesi Elif Yavuzaslanoğlu ve Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Said Efe Dost katıldı. Ortaokul Öğrencileri Tohumdan Sofraya Elmanın Serüveni Öğrenecek Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan ve TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni’ adlı proje ile Karaman il merkezi ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki ortaokulların 5, 6, 7 ve 8´inci sınıfında öğrenim gören öğrenciler tohumdan fidana elma yetiştirmeye başlayarak elmanın bakımı ve hasadına kadar geçen bütün süreçleri içeren geniş çaplı etkinlikler içerisinde yer alacaklar. 30 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen proje ile geleneksel ve modern tarım üretim uygulama tekniklerinin yanı sıra doğaya ve üretime dikkat çekilerek öğrencilerin sosyokültürel ve akademik gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Proje ile ayrıca ortaokul öğrencileri deneysel uygulamalar, gözlem, arazi çalışmaları, grup çalışmaları, oyun, drama, gezi gibi yaparak-yaşayarak öğrenmenin temel alındığı zengin öğretim yöntemleriyle tasarlanan etkinlikler gerçekleştirecekler. Projeye katılmak isteyen ve Karaman ilinde ikamet eden öğrenciler 26 Ağustos 2021 tarihine kadar http://4004tubitakelma.com internet adresinden başvurularını yapabilecekler. Protokolle ilgili değerlendirmelerde bulunan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak şunları söyledi: "Elma fidanı yetiştiriciliğinde ülkemizde birinci, elma üretiminde ise ülkemizde ikinci sırada yer alan ve bir elma şehri olan Karaman'da öğrencilerin elma ile ilgili bütün süreçlere dahil olacakları bu projenin önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Protokolün her iki kuruma ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, projede emeği geçen akademisyenlerimizi tebrik ediyorum.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ‘Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni’ isimli işbirliği protokolü imzalandı.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın imzasıyla yürürlüğe giren protokol ile ortaokul öğrencileri tohumdan başlayarak hasada kadar elmanın serüvenini öğrenme ve bu serüvene katkıda bulunma imkanı bulacaklar.

Rektörlük makamında düzenlenen imza törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal ve Prof. Dr. Murat Ertekin'in yanı sıra Proje Uzmanları Doç. Dr. Mustafa Çevik, Dr. Öğretim Üyesi, Mehmet Ali Temiz, Dr. Öğretim Üyesi Elif Yavuzaslanoğlu ve Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Said Efe Dost katıldı.

Ortaokul Öğrencileri Tohumdan Sofraya Elmanın Serüveni Öğrenecek

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan ve TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni’ adlı proje ile Karaman il merkezi ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki ortaokulların 5, 6, 7 ve 8´inci sınıfında öğrenim gören öğrenciler tohumdan fidana elma yetiştirmeye başlayarak elmanın bakımı ve hasadına kadar geçen bütün süreçleri içeren geniş çaplı etkinlikler içerisinde yer alacaklar.

30 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen proje ile geleneksel ve modern tarım üretim uygulama tekniklerinin yanı sıra doğaya ve üretime dikkat çekilerek öğrencilerin sosyokültürel ve akademik gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Proje ile ayrıca ortaokul öğrencileri deneysel uygulamalar, gözlem, arazi çalışmaları, grup çalışmaları, oyun, drama, gezi gibi yaparak-yaşayarak öğrenmenin temel alındığı zengin öğretim yöntemleriyle tasarlanan etkinlikler gerçekleştirecekler.

Projeye katılmak isteyen ve Karaman ilinde ikamet eden öğrenciler 26 Ağustos 2021 tarihine kadar http://4004tubitakelma.com internet adresinden başvurularını yapabilecekler.

Protokolle ilgili değerlendirmelerde bulunan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak şunları söyledi: "Elma fidanı yetiştiriciliğinde ülkemizde birinci, elma üretiminde ise ülkemizde ikinci sırada yer alan ve bir elma şehri olan Karaman'da öğrencilerin elma ile ilgili bütün süreçlere dahil olacakları bu projenin önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Protokolün her iki kuruma ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, projede emeği geçen akademisyenlerimizi tebrik ediyorum.

Karaman HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.