Yerel (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 28.10.2021 - 10:23, Güncelleme: 28.10.2021 - 10:23

KMÜ PTTO ve FBE Arasında Protokol İmzalandı

 

KMÜ PTTO ve FBE Arasında Protokol İmzalandı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (KMÜ PTTO) ile Fen Bilimleri Enstitüsü (FBE) arasında 'Patent/Faydalı Model ve Ticari Odaklı Lisansüstü Tez İş Birliği'ne ilişkin protokol imzalandı.
KMÜ Rektörlük Makamında düzenlenen imza törenine Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ertekin, PTTO Koordinatörü Doç. Dr. Selami Balcı, PTTO Koordinatör Yardımcıları Doç. Dr. Hacer Azak ve Doç. Dr. Murat Mayda ile Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Ayar katıldı. Bu protokolün amacı, KMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü lisansüstü öğrencilerinin katma değeri yüksek bilimsel araştırmalara özendirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla bilimsel çalışmalarından elde edilen çıktılara ilişkin ticarileşme faaliyetlerine yönelik fikri ve sınaî mülkiyet haklarının (FSMH), patent veya faydalı model tescil edilmesi süreci, KMÜ PTTO arasındaki akademik iş birliğini sağlamak ve güçlü taraflarını bir araya getirerek zenginleştirmek, lisansüstü öğrencilerinin üstün akademik standartlarda eğitim-öğretim almalarını sağlamak ve araştırma imkânı vermektir. Protokol ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü anabilim dallarında öğrenim görmekte olan lisansüstü öğrencilerinin tez çalışmaları süresince yapılan buluşlar, endüstriyel tasarımlar, markalar ve benzeri fikri ve sınaî mülkiyet içeren ürünleri ve ticarileşme sürecinde izlenecek adımlara ilişkin PTTO koordinatörlüğü ile yapılacak olan iş birliği süreçlerini kapsamaktadır. Bu bağlamda, PTTO koordinatörlüğü Patent/Faydalı Model ve Ticari Odaklı tez konusu belirlenen öğrencilere rehberlik (mentörlük) yaparak girişimcilik ve şirketleşme, patent/faydalı model, ticarileşme konularında eğitim almalarına destek olacaktır. Ayrıca, öğrencilere uygulamalı alanlarda tez çalışmaları için başvurabileceği projeler hakkında da bilgiler verilecek.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (KMÜ PTTO) ile Fen Bilimleri Enstitüsü (FBE) arasında 'Patent/Faydalı Model ve Ticari Odaklı Lisansüstü Tez İş Birliği'ne ilişkin protokol imzalandı.

KMÜ Rektörlük Makamında düzenlenen imza törenine Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ertekin, PTTO Koordinatörü Doç. Dr. Selami Balcı, PTTO Koordinatör Yardımcıları Doç. Dr. Hacer Azak ve Doç. Dr. Murat Mayda ile Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Ayar katıldı.

Bu protokolün amacı, KMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü lisansüstü öğrencilerinin katma değeri yüksek bilimsel araştırmalara özendirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla bilimsel çalışmalarından elde edilen çıktılara ilişkin ticarileşme faaliyetlerine yönelik fikri ve sınaî mülkiyet haklarının (FSMH), patent veya faydalı model tescil edilmesi süreci, KMÜ PTTO arasındaki akademik iş birliğini sağlamak ve güçlü taraflarını bir araya getirerek zenginleştirmek, lisansüstü öğrencilerinin üstün akademik standartlarda eğitim-öğretim almalarını sağlamak ve araştırma imkânı vermektir.

Protokol ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü anabilim dallarında öğrenim görmekte olan lisansüstü öğrencilerinin tez çalışmaları süresince yapılan buluşlar, endüstriyel tasarımlar, markalar ve benzeri fikri ve sınaî mülkiyet içeren ürünleri ve ticarileşme sürecinde izlenecek adımlara ilişkin PTTO koordinatörlüğü ile yapılacak olan iş birliği süreçlerini kapsamaktadır. Bu bağlamda, PTTO koordinatörlüğü Patent/Faydalı Model ve Ticari Odaklı tez konusu belirlenen öğrencilere rehberlik (mentörlük) yaparak girişimcilik ve şirketleşme, patent/faydalı model, ticarileşme konularında eğitim almalarına destek olacaktır. Ayrıca, öğrencilere uygulamalı alanlarda tez çalışmaları için başvurabileceği projeler hakkında da bilgiler verilecek.

Karaman HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.