Sağlık (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 19.04.2022 - 11:17, Güncelleme: 19.04.2022 - 11:17

Karaman’da İlk Kez Gerçekleştirildi! Hastalar Taburcu Oldu

 

Karaman’da İlk Kez Gerçekleştirildi! Hastalar Taburcu Oldu

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir şekilde chiari malformasyonu “Beyincik Sarkması” ve intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı gerçekleştirildi.
Duruş ve yürüme bozukluğu şikayetiyle Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran 38 yaşındaki C.Ç , yapılan muayenede başının arka tarafında “Beyincik Sarkması” olduğu anlaşıldı. Acil servise sol kol ve bacakta güçsüzlük şikayeti ile başvuran 48 yaşındaki A.S isimli hastada ise çekilen beyin tomografi ve beyin MR' ında sağ parietal intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) tespit edildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Lokman Kıran, tarafından başarılı bir şekilde yapılan “Beyincik Sarkması” ve intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı sonrası her iki hastada sağlığına kavuştu. Ameliyat sonrası hastaları bir süre gözlem altında tuttuklarını belirten Uzm. Dr. Lokman Kıran, “beyin cerrahi polikliniğine başının arka kısmında şiddetli ağrı, iki kolda uyuşma, yürüme bozukluğu ve uyku apnesi şikayetleri ile başvuran hastaya muayenesi sonrasında servikal mr görüntülemesi yapıldı ve chiari sendorumu tanısı kondu. Bu hastalık halk arasında beyincik sarkması olarak bilinmektedir. Serebllum tonsillerinin foraman magnuma migre olması ile medulla spinalis basisi oluşmaktadır. Bu hastalığın sebep olduğu uyku apnesi ani ölüme neden olabilmektedir. Kliniği nedeniyle hastaya cerrahi önerdik. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk olma özelliği taşıyan bu ameliyat çağın gerektirdiği son teknoloji eşliğinde tecrübeli hemşire ve personelimizin desteği ile başarı ile gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası uyanan hastamız tedbir amaçlı bir gün yoğun bakıma alındı. Ertesi gün servise alınan hasta şifa ile taburcu edildi’’ dedi. İntrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı olan hasta için ise Uzm. Dr. Lokman Kıran, “Acil servise sol kol ve bacakta güçsüzlük şikayeti ile başvuran hastanın çekilen beyin tomografi ve beyin MR'ında sağ parietal intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) tespit ettik. Hastaya medikal tedavi başlanmış olup hastanın güç kaybının ilerlemesi üzerine cerrahi kararı verdik ve teknolojinin tüm imkanlari kullanılarak şehrimizde beyin tümörü ameliyatı başari ile gerçekleştirdik. Hastamız tedbiren bir gece yoğun bakıma alındı ve ertesi gün servise çıkarıldı. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz ise sağlık hizmeti sunabilmek için her türlü ekipman ile cihazların mevcut olduğunu ve alanında tecrübeli doktorların özverili çalışmaları ile her geçen gün hizmet kalitesini daha da arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.
Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir şekilde chiari malformasyonu “Beyincik Sarkması” ve intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı gerçekleştirildi.

Duruş ve yürüme bozukluğu şikayetiyle Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran 38 yaşındaki C.Ç , yapılan muayenede başının arka tarafında “Beyincik Sarkması” olduğu anlaşıldı. Acil servise sol kol ve bacakta güçsüzlük şikayeti ile başvuran 48 yaşındaki A.S isimli hastada ise çekilen beyin tomografi ve beyin MR' ında sağ parietal intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) tespit edildi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Lokman Kıran, tarafından başarılı bir şekilde yapılan “Beyincik Sarkması” ve intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı sonrası her iki hastada sağlığına kavuştu.

Ameliyat sonrası hastaları bir süre gözlem altında tuttuklarını belirten Uzm. Dr. Lokman Kıran, “beyin cerrahi polikliniğine başının arka kısmında şiddetli ağrı, iki kolda uyuşma, yürüme bozukluğu ve uyku apnesi şikayetleri ile başvuran hastaya muayenesi sonrasında servikal mr görüntülemesi yapıldı ve chiari sendorumu tanısı kondu. Bu hastalık halk arasında beyincik sarkması olarak bilinmektedir. Serebllum tonsillerinin foraman magnuma migre olması ile medulla spinalis basisi oluşmaktadır. Bu hastalığın sebep olduğu uyku apnesi ani ölüme neden olabilmektedir. Kliniği nedeniyle hastaya cerrahi önerdik. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk olma özelliği taşıyan bu ameliyat çağın gerektirdiği son teknoloji eşliğinde tecrübeli hemşire ve personelimizin desteği ile başarı ile gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası uyanan hastamız tedbir amaçlı bir gün yoğun bakıma alındı. Ertesi gün servise alınan hasta şifa ile taburcu edildi’’ dedi.

İntrakraniyel kitle ( beyin tümörü) ameliyatı olan hasta için ise Uzm. Dr. Lokman Kıran, “Acil servise sol kol ve bacakta güçsüzlük şikayeti ile başvuran hastanın çekilen beyin tomografi ve beyin MR'ında sağ parietal intrakraniyel kitle ( beyin tümörü) tespit ettik. Hastaya medikal tedavi başlanmış olup hastanın güç kaybının ilerlemesi üzerine cerrahi kararı verdik ve teknolojinin tüm imkanlari kullanılarak şehrimizde beyin tümörü ameliyatı başari ile gerçekleştirdik. Hastamız tedbiren bir gece yoğun bakıma alındı ve ertesi gün servise çıkarıldı.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz ise sağlık hizmeti sunabilmek için her türlü ekipman ile cihazların mevcut olduğunu ve alanında tecrübeli doktorların özverili çalışmaları ile her geçen gün hizmet kalitesini daha da arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.