Tarihin en eski hastalıkları arasında yer alan ve günümüzde de insanlar arasında yaygın olarak görülen uyuz hastalığı tüm dünyada artışını sürdürüyor. Ülkemizdeki uyuz vakalarında da son 3-4 yılda geçmişe oranla ciddi bir artış yaşanıyor.  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, uyuz hastalığının yaygınlığı, belirtileri ve uyuz hastalığı tedavisinde güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda uyuz vakalarının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, Uyuz hastalığının bir kişiden başka bir kişiye bulaşması için sıkı bir temas gerektiğini söyledi. Kutlubay, ''En az 15 dakikalık sıkı temas olması lazım. Uyuzlu bir kişinin eşyasını kullandığınızda bulaş riski oluyor. Uyuz belirtisi ortaya çıkması için temastan üstünden 15 günlük süre geçmesi gerekiyor'' dedi.

Gece kaşıntısı uyuz belirtisi

Son zamanlarda uyuz sıklığında artış olduğunu söyleyen Kutlubay, “Özellikle son 5-6 ay içinde uyuz tanısı alıp gelen hastalarımızın sayısı çoğaldı. Aile olarak da uyuz hastalığına yakalanıp gelenler var. Kovid döneminde aile içi bulaşlar çok artmıştı. Uyuz tedavisini hasta olan kişinin yanında ailesine de uyguluyoruz. Parmak aralarında, el bileğinde, vücudun kıvrım yerlerinde ve erkeklerin genital bölgesinde gece kaşıntılar başlıyorsa kişi uyuzdur. Gece kaşıntısı uyuzda esastır.” diye konuştu.

Hastalığın tedavisindeki güncel gelişmelere de dikkat çeken Kutlubay, '”Doğru tedavi görüp iyileşemeyen hastalar var. Hastalara karışımdan oluşan ilaçlar öneriyorduk. Daha önceki piyasada mevcut olan ilaçlara karşı direnç vardı. Son birkaç aydır ilaç konusunda iyi haberler aldık. İvermektin ilacı son birkaç aydır ülkemizde kullanılmaya başladı. Türkiye piyasasına yeni giren ilaç sayesinde uyuzu daha etkin tedavi edebiliyoruz. Bu ilaç olmadan önce yurt dışından bu ilacı getirmeye çalışıyorduk. Ağızdan alınan bu ilaç ile uyuzu tedavi ediyoruz. 15 kilonun altına bu ilacı veremiyoruz. İvermektin ile uyuzu içerden bitirebiliyor’’ şeklinde konuştu.

Ketamin Nedir? Çocuklara İstediğini Söyleten Ketamin Nedir? Ketamin Nedir? Çocuklara İstediğini Söyleten Ketamin Nedir?

Uyuz hastalığı nedir?

Uyuz hastalığı, mikroskopik sekiz bacaklı akarların sebep olduğu bir enfestasyondur. Bu hastalıkta uyuz böceklerinin dişileri derinin dış tabakalarına yumurtalarını bırakır. Akarların deriye yumurtalarını bırakması, deride bir alerjik tepkimeye, ağır kaşıntıya ve döküntüye neden olur.

Uyuz hastalığı nasıl bulaşır?

Uyuz hastalığı tipik olarak, akarların bir kişiden diğerine geçmeleri için yeterince uzun süren ciltten cilde temas yoluyla yayılır. Yatak takımları veya havlular gibi paylaşılan kişisel eşyalar üzerinden de yayılabilir. Ailenin bireyleri ve cinsel partnerler arasında da kolayca yayılabilir. Normal bir el sıkışması ya da sarılma, uyuz akarının bulaşması için uygun bir yöntem değildir. Uyuz akarı çok yavaş sürünen bir varlıktır, zıplayamaz, uçamaz. Uyuz hastalığı daha çok temizlik şartlarının ideal olmadığı ve insanların uzun süre boyunca birbirine yakın olduğu yerlerde görülebilir. Herkes uyuz hastalığına yakalanabilir ama, cinsel olarak aktif, birden çok partneri olan yetişkinler, hapishane mahkumları, kurumsal bakıma muhtaç insanlar, kalabalık şartlarda yaşayan insanlar ile çocukların ya da yaşlıların bakım tesislerindeki insanlar uyuz hastalığına yakalanma riski en yüksek gruplar arasındadır.