Tarım (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 18.08.2021 - 11:55, Güncelleme: 18.08.2021 - 11:59

Destek Alamayan Çiftçiler Mağduriyet Yaşıyor

 

Destek Alamayan Çiftçiler Mağduriyet Yaşıyor

Arazi kiralayan çitçiler, kiraladıkları arazilerin prim desteğini alamıyor.
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yazılı açıklamasında: “ Tarla sahibinden belirli sürelerde arazi kiralayan ancak kiraladıkları arazilerin prim desteğini alamayan zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimiz ürettiği ürüne devletin verdiği hiç bir destekten yararlanamamaktadır. Kiraladıkları arazilere çeşitli ürünler eken çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş olduğu teşvik paketlerinden faydalanamadıkları için gerçek anlamda üretim yapanların mağduriyetinin görülmesi ve gerekli yasal düzenleme yapılarak bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir. Devletimizin girdi maliyetlerini düşürmek üretici için verdiği mazot gübre ve ürüne verdiği destekler başta olmak üzere ÇKS kayıtları kendilerinin üzerine olmadığı için çiftçimizin büyük çoğunluğu mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi. Tapu Sahibi Olmayan Çiftçiler Devlet Desteğinden Yararlanamıyor Üreticinin yaptığı tüm zahmete  rağmen teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilmesinin adil olmadığını söyleyen Başkan Mehmet Bayram: “Tarımla kendilerinin uğraştığı halde teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilme nedeni tapu sahibi olmadığı için teşviklerden faydalanamıyor. Ama tapu sahibi olan tarla sahipleri hak etmediği halde devletin verdiği bütün imkânlardan faydalanıyor.  Bu imkânlardan faydalanmayan çiftçimiz ürettiği ürünün alın terinin hakkını almadığı için durumu her yıl kötüye gidiyor.  Örneklersek tarlayı çiftçimiz ekiyor parayı tapu sahibi alıyor. Yasal bir düzenleme yapılarak üreticimizin ürettiği ürün bazlı destekler verilmeli aksi halde zaten yüksek fiyatlar İle tarla kiralayan üreticimiz tarla sahibi kiracıya şart olarak destekleri kendi alma şartını sürüyor üretmek için tarlaya ihtiyaç duyan çiftçimiz bu şartları kabul etmek zorunda kalıyor.  Zor şartlarda üretim yapan ülke ekonomisine katma değer üreten çiftçilerimizin hak ettiği desteği alması için devletimiz yasal düzenleme yaparak bu mağduriyetin giderilmesi tarlada çalışan üretim yapan risk alan çiftçimizin verilen desteklerden yararlanarak   maliyetlerini düşürmesi için büyük önem arz etmektedir” dedi.
Arazi kiralayan çitçiler, kiraladıkları arazilerin prim desteğini alamıyor.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yazılı açıklamasında: “ Tarla sahibinden belirli sürelerde arazi kiralayan ancak kiraladıkları arazilerin prim desteğini alamayan zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimiz ürettiği ürüne devletin verdiği hiç bir destekten yararlanamamaktadır.

Kiraladıkları arazilere çeşitli ürünler eken çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş olduğu teşvik paketlerinden faydalanamadıkları için gerçek anlamda üretim yapanların mağduriyetinin görülmesi ve gerekli yasal düzenleme yapılarak bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir. Devletimizin girdi maliyetlerini düşürmek üretici için verdiği mazot gübre ve ürüne verdiği destekler başta olmak üzere ÇKS kayıtları kendilerinin üzerine olmadığı için çiftçimizin büyük çoğunluğu mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

Tapu Sahibi Olmayan Çiftçiler Devlet Desteğinden Yararlanamıyor

Üreticinin yaptığı tüm zahmete  rağmen teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilmesinin adil olmadığını söyleyen Başkan Mehmet Bayram: “Tarımla kendilerinin uğraştığı halde teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilme nedeni tapu sahibi olmadığı için teşviklerden faydalanamıyor. Ama tapu sahibi olan tarla sahipleri hak etmediği halde devletin verdiği bütün imkânlardan faydalanıyor.  Bu imkânlardan faydalanmayan çiftçimiz ürettiği ürünün alın terinin hakkını almadığı için durumu her yıl kötüye gidiyor.  Örneklersek tarlayı çiftçimiz ekiyor parayı tapu sahibi alıyor. Yasal bir düzenleme yapılarak üreticimizin ürettiği ürün bazlı destekler verilmeli aksi halde zaten yüksek fiyatlar İle tarla kiralayan üreticimiz tarla sahibi kiracıya şart olarak destekleri kendi alma şartını sürüyor üretmek için tarlaya ihtiyaç duyan çiftçimiz bu şartları kabul etmek zorunda kalıyor.  Zor şartlarda üretim yapan ülke ekonomisine katma değer üreten çiftçilerimizin hak ettiği desteği alması için devletimiz yasal düzenleme yaparak bu mağduriyetin giderilmesi tarlada çalışan üretim yapan risk alan çiftçimizin verilen desteklerden yararlanarak   maliyetlerini düşürmesi için büyük önem arz etmektedir” dedi.

Karaman HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.