Ulusal (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 17.11.2021 - 17:30, Güncelleme: 17.11.2021 - 17:30

84 Milyon Tebligat Elektronik Ortamda Gönderildi

 

84 Milyon Tebligat Elektronik Ortamda Gönderildi

Adalet Bakanlığı tarafından yargıda teknolojinin daha etkin kullanılması hedefiyle hayata geçirilen e-tebligat uygulaması sayesinde 84 milyon tebligat elektronik ortamda gönderilirken, çevre dostu uygulamayla 50 bine yakın ağaç kesilmekten kurtarıldı.
Adalet Bakanlığınca 2015'te ihtiyari olarak hizmete sunulan e-tebligat uygulaması, yargı reformu kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel hukuk tüzel kişileri, noterler, avukatlar, arabulucu ve bilirkişiler için kullanımı zorunlu hale getirildi. Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler ise elektronik tebligatı ihtiyari olarak kullanabilmesi sağlandı. Çevre dostu e-tebligat uygulamasıyla bugüne kadar 83 milyon 980 bin 442 tebligat muhataplarına elektronik ortamda ulaştırıldı, 2 bin 939 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Böylece 1 milyar 128 milyon lira tasarruf sağlandı. Tebligat işlemlerinin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte toplam 49 bin 968 ağaç da korunmuş oldu. Yargıda Zaman Kaybının Önüne Geçiliyor Fiziki tebligat gönderimlerinde postadan kaynaklı sıkıntılar yüzünden gecikmeler yaşanıp yargısal sürecin uzamasına neden olurken, saniyeler içinde alıcısına ulaşan e-tebligat sayesinde zaman kaybı engelleniyor. Tebligata elektronik cihazlar ile anında ulaşma sayesinde ilgili kişinin olası cezai işlemlere maruz kalmasının da önüne geçiliyor. E-tebligat sayesinde yargısal süreç hızlanırken, kağıt israfı engellenerek on binlerce ağaç korunuyor. Elektronik tebligat adresi almak için başvurular PTT'ye yapılıyor. Oluşturulan elektronik tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor. Haber Merkezi
Adalet Bakanlığı tarafından yargıda teknolojinin daha etkin kullanılması hedefiyle hayata geçirilen e-tebligat uygulaması sayesinde 84 milyon tebligat elektronik ortamda gönderilirken, çevre dostu uygulamayla 50 bine yakın ağaç kesilmekten kurtarıldı.

Adalet Bakanlığınca 2015'te ihtiyari olarak hizmete sunulan e-tebligat uygulaması, yargı reformu kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel hukuk tüzel kişileri, noterler, avukatlar, arabulucu ve bilirkişiler için kullanımı zorunlu hale getirildi. Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler ise elektronik tebligatı ihtiyari olarak kullanabilmesi sağlandı. Çevre dostu e-tebligat uygulamasıyla bugüne kadar 83 milyon 980 bin 442 tebligat muhataplarına elektronik ortamda ulaştırıldı, 2 bin 939 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Böylece 1 milyar 128 milyon lira tasarruf sağlandı. Tebligat işlemlerinin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte toplam 49 bin 968 ağaç da korunmuş oldu.

Yargıda Zaman Kaybının Önüne Geçiliyor

Fiziki tebligat gönderimlerinde postadan kaynaklı sıkıntılar yüzünden gecikmeler yaşanıp yargısal sürecin uzamasına neden olurken, saniyeler içinde alıcısına ulaşan e-tebligat sayesinde zaman kaybı engelleniyor. Tebligata elektronik cihazlar ile anında ulaşma sayesinde ilgili kişinin olası cezai işlemlere maruz kalmasının da önüne geçiliyor. E-tebligat sayesinde yargısal süreç hızlanırken, kağıt israfı engellenerek on binlerce ağaç korunuyor. Elektronik tebligat adresi almak için başvurular PTT'ye yapılıyor. Oluşturulan elektronik tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor. Haber Merkezi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kgrthaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.